Wierzę, że PSL dołączy do Koalicji Europejskiej i trzymam kciuki za decyzję Rady Naczelnej Stronnictwa, która odbędzie się w sobotę, bo razem będziemy po prostu silniejsi - powiedział w czwartek szef PO Grzegorz Schetyna.

Na początku lutego grupa b. premierów i szefów MSZ podpisała deklarację zawierającą apel o powstanie Koalicji Europejskiej i stworzenie szerokiej listy w wyborach do PE. Autorzy apelu zwrócili się do "odpowiedzialnych sił i środowisk politycznych, samorządowych i obywatelskich" o wystawienie "jednej, szerokiej listy, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w UE". Pod deklaracją podpis złożyli - oprócz Grzegorza Schetyny - także byli premierzy: Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Kazimierz Marcinkiewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller i Marek Belka, a także b. szef MSZ Radosław Sikorski.

W czwartek poseł PO Mariusz Witczak poinformował po posiedzeniu zarządu krajowego PO, że lider PO Grzegorz Schetyna otrzymał upoważnienie do sfinalizowania i zawarcia Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Schetyna powiedział w czwartek w TVN24, że w skład Koalicji Europejskiej weszły już dwie partie: Partia Zieloni i SLD. "My jesteśmy zwolennikami tej koalicji z 5 segmentów, 5 partii, ale także zbudowania wokół tego jeszcze większej aktywności, nie tylko partyjnej, ale także stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, obywatelskich. Chcemy, żeby ten wymiar obywatelski był taki bardzo wyraźny w tej koalicji" - mówił szef PO.

Dopytywany, czy PSL dołączy do koalicji, bo bez niego raczej ta koalicja nie ma sensu, Schetyna odparł, że zawsze każda koalicja ma sens jeżeli buduje lepszy wynik i pokazuje, że polityka może integrować.

Podkreślił, iż wierzy w to, że PSL dołączy do Koalicji Europejskiej. "I trzymam kciuki za decyzję Rady Naczelnej w sobotę, bo wiem, że po prostu razem będziemy silniejsi. Mamy doświadczenie bardzo dobre, 12 lat w samorządzie, 8 lat w rządzie i jestem przekonany, że z PSL-em będziemy silniejsi i wierzę że dołączy" - podkreślił Schetyna.

"My naprawdę chcemy wygrać te wybory, chcemy poprawić wynik, chcemy być największą delegacją, walczyć, żeby być absolutnie w czołówce jeżeli chodzi o delegacje europejskie wśród eurodeputowanych" - dodał lider PO.

16 lutego o dołączeniu do Koalicji Europejskiej zdecydował Sojusz Lewicy Demokratycznej. Dzień później taką decyzję podjęła też Rada Krajowa Partii Zieloni. Z kolei tworzona przez byłych polityków Nowoczesnej partia Teraz! dołączenie do koalicji ogłosiła 18 lutego. Zarząd Nowoczesnej podejmie decyzję w tej sprawie w piątek; w sobotę ma debatować o tym PSL.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 26 maja.