Szef Rady Europejskiej Donald Tusk w dniach 18-20 lutego będzie przebywał na Ukrainie na obchodach piątej rocznicy Majdanu – poinformowało PAP źródło unijne.

Tusk – jak podało źródło – odwiedzi podasz wizyty Kijów i Lwów. Unijny urzędnik poinformował również, że szef RE na Ukrainie ma wziąć udział w uroczystościach w ukraińskim parlamencie, jak również w uroczystościach na Uniwersytecie we Lwowie.

"Spotka się także z prezydentem i premierem Ukrainy" - powiedziało źródło.

Protesty na Majdanie rozpoczęły się 21 listopada 2013 r. po decyzji rządu ówczesnego premiera Mykoły Azarowa i prezydenta Wiktora Janukowycza o wstrzymaniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

W nocy 21 na 22 listopada przeciwko tej decyzji protestowało około 2 tys. ludzi. W niedzielę 24 listopada w marszu poparcia dla integracji europejskiej ulicami Kijowa przeszło już 100 tys. ludzi.

Protesty nasiliły się w grudniu i trwały w styczniu i lutym 2014 r. W wyniku walk ulicznych między demonstrantami a milicją zginęło ponad 100 osób. Pod koniec lutego Janukowycz został obalony, zbiegł z kraju i do dziś ukrywa się w Rosji. Pod koniec stycznia br. sąd na Ukrainie zaocznie uznał go za winnego zdrady stanu i skazał na 13 lat pozbawienia wolności.