Szef MSZ Jacek Czaputowicz - na zaproszenie ambasadora Rumunii Ovidiu Dranga - wziął udział w spotkaniu ambasadorów krajów UE akredytowanymi w Polsce z okazji inauguracji rumuńskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej - poinformowało w komunikacie biuro rzecznika prasowego MSZ.

Działania prezydencji rumuńskiej - jak przypomniał resort w komunikacie - będą skoncentrowane wokół czterech priorytetów: "Konwergencja w Europie", "Bezpieczniejsza Europa", "Europa jako silny globalny aktor" i "Europa wspólnych wartości", a istotnym wydarzeniem podczas prezydencji będzie szczyt w Sibiu poświęcony debacie na temat przyszłości UE.

"Podczas spotkania dyplomaci dyskutowali między innymi o brexicie, wyzwaniach związanych ze zbliżającym się końcem obecnego cyklu instytucjonalnego, o Wieloletnich Ramach Finansowych na lata 2021-2027 oraz jednolitym rynku w kontekście eliminowania barier hamujących rozwój europejskich przedsiębiorców. Omówiono również kwestie bezpieczeństwa, założenia organizowanej w Warszawie w dniach 13-14 lutego konferencji bliskowschodniej oraz sytuację w najbliższym sąsiedztwie UE" - czytamy w komunikacie.

"Polska będzie wspierać prezydencję rumuńską w realizacji jej programu z przekonaniem, że jej prace przyczynią się do umocnienia Unii i jedności między państwami członkowskimi" – powiedział Czaputowicz, cytowany w komunikacie biura rzecznika prasowego MSZ.

Szef polskiego MSZ ocenił ponadto, że przyjęte motto prezydencji "Spójność, jako wspólna wartość europejska" trafnie wskazuje kluczowy czynnik sukcesu europejskiego projektu.

"Polska ma nadzieję, że to podejście będzie przyświecać dalszym pracom prowadzonym przez prezydencję" – dodał szef MSZ, cytowany w komunikacie.

Co 6 miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie. W tym okresie przewodniczy posiedzeniom Rady UE na wszystkich szczeblach, pomagając zapewnić ciągłość prac UE.

Państwa członkowskie, które mają kolejno sprawować prezydencję, ściśle ze sobą współpracują trójkami. Każda kolejna grupa państw wyznacza długofalowe cele i przygotowuje wspólny program tematów i kwestii, którymi Rada będzie się zajmować przez 1,5 roku, a następnie na podstawie tego programu każde państwo opracowuje własny program na czas 6-miesięcznej prezydencji.

Rumunia objęła prezydencję na początku 2019 r., przejmując ją od Austrii. W połowie roku prezydencję obejmie Finlandia, a w następnej kolejności Chorwacja, Niemcy, Portugalia i Słowenia. (PAP)

autor: Mateusz Roszak