23 lutego odbędzie się Rada Naczelna PSL, podczas której zapadnie decyzja o formule startu Stronnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformował we wtorek PAP poseł Piotr Zgorzelski.

Wybory do PE zaplanowano w Polsce na 26 maja; na jesieni odbędą się wybory do Sejmu i Senatu.

Poseł Piotr Zgorzelski poinformował PAP, że 8 lutego zbiera się Naczelny Komitet Wykonawczy PSL. "My w rozmowach z naszymi przyjaciółmi politycznymi uważamy, że trzeba rozmawiać o +dwutakcie+ wyborczym, a nie o pojedynczych rozstrzygnięciach na wiosnę i na jesień. I o tym będzie Naczelny Komitet Wykonawczy debatował" - podkreślił Zgorzelski.

Jak dodał, 23 lutego odbędzie się Rada Naczelna Stronnictwa. "Wtedy zapadnie ostateczna decyzja, w którym kierunku Polskie Stronnictwo Ludowe pójdzie na wybory do Parlamentu Europejskiego" - zapowiedział.

Prezes Młodych Ludowców Miłosz Motyka powiedział PAP, że PSL prowadzi rozmowy z wszystkimi partiami opozycyjnymi. "Z PO, z SLD, z Nowoczesną, z Unią Europejskich Demokratów oraz z samorządowcami, którzy chcą zaangażować się w szeroki projekt europejski. Warunek jest taki, że musi to być projekt na wybory parlamentarne i na wybory europejskie" - zaznaczył Motyka.

Jak zauważył Koalicja Europejska jest projektem "tylko i wyłącznie na wybory europejskie". "A to za mało. Bycie anty-PiS-em w tych wyborach nic nam nie daje i na listy Koalicji Europejskiej się po prostu nie zapisujemy. My z Koalicji Europejskiej nie wystartujemy, więc wchodzi w grę scenariusz przede wszystkim dużej wspólnej listy równego podmiotowego, traktowania wszystkich partii, wszystkich formacji, wszystkich stowarzyszeń i projekt kompleksowy na wybory parlamentarne i wybory europejskie" - dodał Motyka.

W zeszłym tygodniu grupa b. premierów i b. szefów MSZ wystosowała apel, w którym wezwała "odpowiedzialne siły i środowiska polityczne, samorządowe i obywatelskie" do wspólnego startu - pod szyldem Koalicji Europejskiej - w wyborach do PE. Celem współpracy wyborczej ma być odbudowa mocnej pozycji Polski w UE.

Motyka dopytywany, czy nadal jest brana pod uwagę opcja samodzielnego startu w wyborach powiedział, że PSL jest gotowe na samodzielny start. "Są zwolennicy różnych rozwiązań, ale ta decyzja dopiero przed nami. Dopiero na Radzie Naczelnej. Teraz trwają dyskusję wewnętrzne, na zarządach wojewódzkich, na Naczelnym Komitecie Wykonawczym, na zarządach powiatowych. Gdy te głosy zostaną zebrane 23 lutego to wynegocjowane przez Naczelny Komitet Wykonawczy i prezesa PSL propozycje będą na stole. Wtedy Rada Naczelna je podejmie" - podkreślił Motyka.