W czwartek po godz. 9 Senat wznowił obrady; zajmie się m.in. projektami uchwał upamiętniającymi tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Swe projekty uchwał zgłosiły grupy senatorów PO i PiS.

Senatorowie zajmą się w czwartek także nowelizacją ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz zmianami w Prawie własności przemysłowej; zajmą się ponadto projektami uchwał: w 100. rocznicę inauguracyjnego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego oraz w 100. rocznicę śmierci Andrzeja Małkowskiego.

Będą też pracować nad projektami uchwał upamiętniającymi tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W projekcie uchwały autorstwa PO podkreślono, że "okrutny mord odebrał Gdańskowi Prezydenta, a Polsce wybitnego samorządowca i polityka, człowieka przyjaznego i otwartego na innych". "Był dobrym i wrażliwym człowiekiem z naturalną otwartością na losy innych ludzi i troską o nich" - głosi projekt Platformy.

W projekcie napisano też, że Paweł Adamowicz "zginął w zbrodniczym zamachu". "Potępiamy ten akt terroru i nienawiści, niezależnie od tego, kto za nim stoi. Nie ma zgody na jakiekolwiek objawy agresji w życiu publicznym. Sprzeciwiamy się mowie nienawiści, przemocy w każdej formie – bez względu na motywację" - podkreślono. "Paweł Adamowicz kochał Gdańsk i Polskę. Starajmy się równać do wzorca, który nam pozostawił. Wtedy jego śmierć nie pójdzie na marne" - czytamy w propozycji PO.

W projekcie PiS podkreślono z kolei, że "14 stycznia 2019 roku zmarł w wyniku ciężkich ran zadanych przez zamachowca Paweł Adamowicz, długoletni Prezydent Gdańska, samorządowiec i działacz demokratycznej opozycji". "Zginął w czasie wystąpienia na zgromadzeniu publicznym w Gdańsku, na którym jego mieszkańcy wyrażali swoją solidarność z potrzebującymi w naszym kraju. Ta tragiczna śmierć wstrząsnęła Polską i odbiła się szerokim echem za granicą, wywołując współczucie dla Bliskich Zmarłego Prezydenta oraz powszechne potępienie zbrodni, której padł ofiarą" - napisali senatorowie PiS.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla zasług Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, które położył w swojej działalności publicznej. Senat RP apeluje o poszanowanie demokratycznych metod oraz okazywanie wzajemnego szacunku przez wszystkich uczestników życia publicznego w Polsce. Wyrażamy głębokie przekonanie, że tylko pod tym warunkiem można służyć godnie i skutecznie dobru wspólnemu i budowie pomyślności Naszej Ojczyzny" - głosi projekt.

W Senacie odbędzie się też głosowanie nad rozpatrzoną w środę przez Izbę ustawą budżetową na 2019 rok.