Międzynarodowa organizacja dostarczyła ofiarom intensywnych opadów śniegu m.in. ponad 7 tys. koców, 5,5 tys. kompletów odzieży zimowej i 1,5 tys. zestawów higienicznych. Jak poinformowała w komunikacie rzeczniczka UNICEF Polska Monika Kacprzak, w najgorszej sytuacji są dzieci uchodźcy i ich rodziny, które ucierpiały podczas silnych wiatrów, opadów śniegu i ulewnego deszczu. Zjawiska te dotknęły ponad 570 miejsc w całym kraju.

"Z kolei 11 nieformalnych obozów dla uchodźców zostało poważnie uszkodzonych przez powodzie. Ponad 11,3 tys. osób, wśród których połowa to dzieci, zostało poszkodowanych na skutek burz śnieżnych" – zaznacza UNICEF.

Organizacja przypomina, że warunki życia dzieci uchodźców i ich rodzin były bardzo trudne jeszcze przed nastaniem zimy, zaś w samej dolinie Bekaa co najmniej 847 uchodźców syryjskich musiało opuścić swoje miejsce pobytu ze względu na powódź, która spowodowała duże zniszczenia. Dodano, że na północy kraju jak dotąd zanotowano ponad 700 przypadków takiej relokacji.

Reklama

"Trudne warunki atmosferyczne jeszcze bardziej pogorszyły sytuację dzieci" – powiedziała cytowana w komunikacie zastępczyni przedstawiciela UNICEF w Libanie Violet Speek-Warnery. UNICEF w ciągu ostatnich 10 dni dotarł z pomocą do ponad 6 tys. dzieci uchodźców. "Robimy co w naszej mocy, aby udzielić wsparcia i zapewnić ciepło jak największej liczbie poszkodowanych dzieci" – podkreślono. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk