Ambasada RP w Paryżu ostrzega przed ósmą falą manifestacji ruchu "żółtych kamizelek". W sobotę w całej Francji można spodziewać się utrudnień na drogach i autostradach. Placówka apeluje o odpowiednie planowanie podróży, unikanie miejsc protestów i stosowanie się do poleceń miejscowych władz.

Ze względu na zapowiadane na sobotę kolejne protesty "żółtych kamizelek" ambasada zwraca uwagę na utrudnienia, jakie mogą występować na francuskich drogach i autostradach.

"Zalecamy odpowiednie zaplanowanie podróży, unikanie miejsc protestów i stosowanie się do poleceń władz miejscowych oraz śledzenie komunikatów i informacji w mediach" - podkreśla placówka w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej. W samym Paryżu apeluje o unikanie okolic Hotel de Ville, Trocadero i Placu Republiki.

Przed ósmą falą manifestacji "żółtych kamizelek" ambasada ostrzegła również na Twitterze.

"Żółte kamizelki" to demonstrujący od połowy listopada ruch osób sprzeciwiających się rosnącym kosztom utrzymania. Oprócz rezygnacji z planowanej na 1 stycznia 2019 roku podwyżki podatków od paliwa, z której rząd już się wycofał, protestujący domagają się podniesienia płac, emerytur czy zasiłków dla bezrobotnych. Zgłaszają też żądania polityczne, w tym dymisji prezydenta.

Od początku demonstracji w wyniku wypadków w pobliżu organizowanych przez "żółte kamizelki" blokad dróg zginęło 10 osób, a około 1500 odniosło rany, w tym 50 poważne.