Węgierskie ministerstwo obrony kupi nowe czołgi i haubice samobieżne, produkowane przez niemiecką firmę Krauss-Maffei Wegmann (KMW) – poinformowała w środę węgierska agencja MTI.

Porozumienie w tej sprawie podpisali w Budapeszcie przedstawiciele Krauss-Maffei Wegmann, Ralf Ketzel i Lenz Holger, oraz przedstawiciel węgierskiego resortu obrony Peter Fodor.

Porozumienie dotyczy zakupu 44 nowo wyprodukowanych czołgów Leopard 2 A7+ oraz 24 nowo wyprodukowanych haubic samobieżnych PzH 2000 o kalibrze 155 mm. Ponadto Węgry otrzymają z rezerw magazynowych KMW 12 używanych czołgów Leopard 2 A4 dla celów szkoleniowych.

Jak się zaznacza, stanowi to kolejny krok w zwiększaniu interoperacyjności sił zbrojnych państw europejskich, a nowe wozy bojowe pomogą dostosować armię węgierską do wymogów pola walki XXI wieku.

W piątek poinformowano, że siły zbrojne Węgier kupiły od Airbusa 16 nowych wielozadaniowych śmigłowców wojskowych H225M. Jak podkreślił Airbus, śmigłowce te mogą być wykorzystywane we wszystkich sytuacjach bojowych, mogą służyć jako taktyczny środek transportu, wykonywać zadania zwiadowcze, a także uczestniczyć w lądowych operacjach ratowniczych lub ofensywnych.

W styczniu ówczesny minister obrony Istvan Simicsko oświadczył, że celem Węgier jest przeobrażenie sił zbrojnych kraju w jedną z najbardziej znaczących armii w regionie do 2026 roku.

Na początku czerwca prezydent Janos Ader zapowiedział, że Węgry do 2024 roku osiągną wymagany przez NATO poziom 2 proc. PKB wydatków na obronę.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)