Zarząd PO rekomenduje klubowi PO zmianę nazwy na Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska - poinformował po obradach zarządu rzecznik PO Jan Grabiec. Rekomendacja ta ma zostać przedstawiona klubowi o godz. 16.

Zarząd PO zebrał się w środę o godz. 14 w związku ze sporem w Nowoczesnej wokół powołania wspólnego klubu Koalicji Obywatelskiej.

"Zarząd podjął uchwałę dotyczącą dzisiejszych wydarzeń, zarząd Krajowy rekomenduje Klubowi Parlamentarnemu Platformy Obywatelskiej dokonanie zmian w statucie klubu" - powiedział Grabiec.

Chodzi - jak wyjaśnił - o zmianę dotychczasowej nazwy klubu z "Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska" na "Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska".

"Ta rekomendacja zostanie przedstawiona dziś o godz. 16 parlamentarzystom klubu PO i parlamentarzyści podejmą tą decyzję dzisiaj o 16" - powiedział rzecznik PO.

Prezydia klubów PO i Nowoczesnej podjęły w środę rano uchwały, w których opowiedziały się za utworzeniem wspólnego klubu Koalicji Obywatelskiej. Następnie jednak przyjęta przez władze klubu Nowoczesnej uchwała została odrzucona przez większość posłów tej partii.

W Nowoczesnej jest jednak grupa posłów, zwolenników zacieśnienia współpracy z PO. Wśród nich są: szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, Kornelia Wróblewska, Elżbieta Stępień, Krzysztof Truskolaski, Paweł Kobyliński (przeszedł do Nowoczesnej z klubu Kukiz'15) oraz Marek Sowa i Michał Jaros (odeszli do Nowoczesnej z PO).

Zwolennicy zacieśniania współpracy w ramach KO przyznają nieoficjalnie, że jeśli dostaną ze strony PO gwarancję powstania w Sejmie klubu parlamentarnego pod szyldem Koalicji Obywatelskiej, są gotowi opuścić klub Nowoczesnej i zasilić szeregi takiego klubu.