W koalicjach zawsze są tendencje do tego, że silniejszy stara się zdominować słabszego. Tworząc wspólny klub parlamentarny z PO, Nowoczesna ewidentnie straci; jej tożsamość będzie zanikać - powiedział PAP w środę szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Prezydia klubów PO i Nowoczesnej podjęły w środę uchwały, w których opowiedziały się za utworzeniem wspólnego klubu Koalicji Obywatelskiej. Jednak przyjęta przez władze klubu Nowoczesnej uchwała została odrzucona przez posłów tej partii.

"Zawsze jest problem w koalicjach z zachowaniem tożsamości tego, kto w koalicji jest słabszy. Zawsze są też takie tendencje, że silniejszy stara się zdominować słabszego" - powiedział PAP Czarzasty. Według lidera SLD, przy zawieraniu koalicji należy pamiętać, by wchodzące w jej skład podmioty mogły współpracować na partnerskich warunkach tak, by żaden nie utracił własnej tożsamości.

"Myślę, że Nowoczesna będzie spadała w notowaniach, bo jak będzie wspólny klub parlamentarny (z PO - PAP) to nie będzie to klub, gdzie będzie dwóch partnerów, tylko będzie jeden klub parlamentarny i będzie się występowało w imieniu jednego klubu parlamentarnego, a nie w imieniu PO i Nowoczesnej" - ocenił.

Według niego PO "ewidentnie skorzysta" tworząc wspólny klub z Nowoczesną. Z kolei Nowoczesna "ewidentnie" na tym straci, a jej tożsamość - zdaniem Czarzastego - "będzie zanikać".

W środę rano zebrało się prezydium klubu Nowoczesnej. Podczas posiedzenia, jak poinformowała szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz, przyjęto uchwałę popierającą utworzenie wspólnego koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Pod dokumentem podpisały się trzy osoby: Gasiuk-Pihowicz oraz członkowie prezydium klubu Marek Sowa i Paweł Kobyliński. Prezydium liczy siedem osób, jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP, w środowym posiedzeniu prezydium klubu uczestniczyły cztery osoby.

"Posłanki i posłowie klubu poselskiego Nowoczesna uznają, że wybory samorządowe zakończyły się sukcesem KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Wokół PO i Nowoczesnej udało się zbudować największy blok sił proeuropejskich i demokratycznych, który zatrzymał PiS w przejmowaniu polskiego samorządu" – oceniono w uchwale.

Opowiedziano się również za kontynuowaniem współpracy w ramach KO także w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach do Sejmu i Senatu. "Wiemy, że Polacy oczekują od nas współpracy, postawy proeuropejskiej i alternatywy programowej i politycznej dla niszczących Polskę rządów PiS. Wiemy, że Polacy oczekują od nas wyraźnego sygnału, że współpraca w ramach wyborów samorządowych nie była tylko jednorazowym wydarzeniem. Dlatego jako posłanki i posłowie klubu poselskiego Nowoczesna opowiadamy się za powołaniem wspólnego koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska" – napisano w uchwale.

Podobną uchwałę przyjęło w środę prezydium klubu PO. "Prezydium klubu parlamentarnego PO zwraca się do koleżanek i kolegów z klubu poselskiego Nowoczesna z zaproszeniem do powołania wspólnego klubu parlamentarnego. Jesteśmy przekonani, że tylko działając razem stworzymy siłę zdolną zarówno odsunąć od władzy PiS, jak i zaproponować Polakom odważną i realistyczną wizję społeczeństwa i państwa, które wspólnie odbudujemy po czterech latach nieudolnych i aferalnych rządów partii Jarosława Kaczyńskiego" – głosi uchwała prezydium klubu Platformy.

Platforma w swojej uchwale zaproponowała powołanie wspólnego klubu parlamentarnego, w którego władzach "na zasadzie pełnego partnerstwa" byliby reprezentowani przedstawiciele obu formacji. "Kolejnym krokiem powinno być powołanie wspólnych zespołów programowych i stworzenie jednej wspólnej listy w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych" – podkreślono.(PAP)

autor: Maciej Zubel