Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w środę, że za znanym tureckim biznesmenem i filantropem Osmanem Kavalą - który od roku czeka w areszcie na proces jako oskarżony o próbę obalenia rządu - stoi amerykański finansista George Soros.

Kavala przebywa w areszcie w związku z nieudanym zamachem stanu w Turcji z lipca 2016 r. Władze w Ankarze podejrzewają go również o "finansowanie" antyrządowych demonstracji w 2013 roku.

"Kto za nim (Kavalą) stoi? Słynny węgierski Żyd Soros. Ten człowiek rozsyła ludzi po całym świecie, żeby dzielili i rozszarpywali narody, a na ten cel przeznacza pieniądze, których ma dużo - mówił Erdogan w Ankarze. - W taki sam sposób jego przedstawiciel w Turcji (...) wykorzystuje swoje środki, by wspierać tych, którzy usiłują rozerwać i podzielić ten kraj".

Urodzony w Paryżu Kavala został zatrzymany 18 października 2017 roku na lotnisku w Stambule. Jest on współzałożycielem jednego z największych tureckich wydawnictw Iletisim Yayinlari oraz szefem organizacji pozarządowej Kultura Anatolii, która pracuje nad zwalczaniem różnic w tureckim społeczeństwie poprzez szerzenie kultury i promowanie sztuki. Zaniepokojenie aresztowaniem Kavali wyrażały m.in. USA i Francja; rzeczniczka MSZ w Paryżu podkreślała, że Kavala to "jedna z najważniejszych i najbardziej szanowanych postaci tureckiego społeczeństwa".

Soros, urodzony na Węgrzech amerykański finansista pochodzenia żydowskiego, oskarżany jest przez władze niektórych państw o spiski, do których miałby wykorzystywać finansowane przez niego organizacje pozarządowe. Szczególnie intensywna kampania przeciwko Sorosowi trwa od kilku lat na Węgrzech; władze w Budapeszcie zarzucają mu działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów emigrantów. (PAP)

ulb/ kar/