Reklama

Wystawę zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacja Nauki Polskiej (FNP) oraz Instytut Kultury Polskiej w Pradze. Jak podkreśliła Urszula Rapacka z FNP, wystawa pozwala zorientować się nie tylko w osiągnięciach polskiej nauki, ale także w systemie jej finansowania oraz współpracy międzynarodowej.

Wśród prezentowanych na wystawie osiągnięć są m.in. grafen, implant ślimakowy oraz odkrycie planet spoza Układu Słonecznego, a także sukcesy archeologiczne stacji w Egipcie kierowanej przez prof. Karola Myśliwca, badania nad funkcjonowaniem mózgu biologa molekularnego prof. Leszka Kaczmarka z PAN oraz prace prof. Leona Gradonia z Politechniki Warszawskiej nad oczyszczaniem wody i powietrza. Zaprezentowane są także badania prof. Andrzeja Trautmana dotyczące fal grawitacyjnych.

Wśród przedsięwzięć finansowanych przez FNP jest 30 projektów realizowanych wspólnie z naukowcami z Czech. Są to przede wszystkim badacze z Uniwersytetu Karola w Pradze, Politechniki w Ostrawie i Uniwersytetu Masaryka w Brnie. (PAP)

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)