W obwodzie lwowskim szybko wzrasta liczba ludzi chorych na odrę. W szpitalu obwodowym we Lwowie znajduje się obecnie 214 osób z objawami tej choroby – poinformowały w środę media na Ukrainie.

W ostatnim tygodniu odrę zdiagnozowano u prawie 489 osób; w tygodniu poprzednim było ich 299 – przekazał lwowski portal Zaxid.net (czyt. Zachid.net).

Od początku roku na terenie obwodu lwowskiego na odrę zachorowało 6,3 tys. ludzi. Jak pisze Radio Swoboda, około 70 proc. z nich nie było szczepionych, a 11 proc. przyjęło jedną dawkę szczepionki.

W skali całej Ukrainy od początku bieżącego roku na odrę zachorowało ponad 35 tys. osób; zdecydowana większość z nich nie była szczepiona. Ministerstwo zdrowia Ukrainy oświadczyło w zeszłym tygodniu, że szczepionki dostępne są we wszystkich regionach kraju, a do placówek ochrony zdrowia przesłano ponad 700 tys. preparatów przeciwko tej chorobie.

Według resortu od początku 2018 roku na Ukrainie w następstwie odry zmarło 15 osób: 11 dzieci i czworo dorosłych. Najwięcej zachorowań na odrę wystąpiło w obwodach: lwowskim, iwano-frankiwskim i zakarpackim.

Na Ukrainie od sierpnia ub.r. działa sztab Ministerstwa Ochrony Zdrowia, który zajmuje się tą chorobą. We wrześniu ub.r. przeprowadzono szczepienia dzieci do dziewiątego roku życia, a od czerwca bieżącego roku działania te objęły wszystkie grupy dzieci. W czerwcu ministerstwo wydało rozporządzenie, zgodnie z którym szczepienia dla dorosłych przeciw odrze są darmowe.