Prezydent Słupska Robert Biedroń był w czwartek pytany w Radiu TOK FM o możliwość zjednoczenia ugrupowań opozycyjnych.

"Na opozycji wszyscy mówią tym samym językiem, jeśli chodzi o to, co robi Prawo i Sprawiedliwość, co do tego nie ma żadnej wątpliwości" - zaznaczył Biedroń.

Jak mówił, jego zdaniem, potrzebna jest jednak "trzecia siła, która uzupełni ofertę" polityczną dla tych wyborców, którzy nie chcą głosować ani na Prawo i Sprawiedliwość, ani na Platformę Obywatelską.

Reklama

Na uwagę dziennikarki, że "im więcej ugrupowań opozycyjnych startujących osobno, tym większa szansa na wygraną PiS", Biedroń odparł: "Tresowaliście przez kilka miesięcy Barbarę Nowacką, żeby dołączyła do Koalicji Obywatelskiej i jest dzisiaj w Koalicji Obywatelskiej i Koalicja Obywatelska ma takie same notowania, albo mniejsze o 6 proc. w niektórych sondażach, niż wcześniej".

Prowadząca audycję argumentowała także, że przez podziały Lewica przegrała poprzednie wybory, dzięki czemu dzisiaj rządzi Prawo i Sprawiedliwość. "Więc być może trzeba zastanowić się, jak połączyć tę Lewicę, ale nie połączymy tego w ten sposób, że będziemy nawoływali, że Lewica ma się przyłączyć do Grzegorza Schetyny, bo Lewica nie ma nic wspólnego z Grzegorzem Schetyną" – przekonywał Biedroń.

Reklama

"Grzegorz Schetyna powiedział ostatnio, że żaden postulat np. dotyczący kwestii praw reprodukcyjnych Barbary Nowackiej nie będzie realizowany" - dodał.

Słowa prezydenta Słupska o Barbarze Nowackiej chwilę później zaczęły być komentowane przez polityków w mediach społecznościowych. Niektórzy politycy domagają się od Biedronia przeprosin dla Nowackiej.

"Ohydny brak kultury i szacunku dla innych @RobertBiedron" – napisał na Twitterze Jarosław Wałęsa.

"@RobertBiedron To jednak nie fake... Wstyd i obciach. Internet nie wybacza. Ale może @barbaranowacka po raz ostatni Ci wybaczy. Przeproś" – zaapelował z kolei Dariusz Joński z Inicjatywy Polska.

"Nie tylko pycha, ale i pogarda. @RobertBiedron nie idź tą drogą. Atak na @barbaraanowacka tylko dlatego, że potrafi grać w zespole i wspólnie z nami buduje #KoalicjaObywatelska to naprawdę nie fair. Za słowa o tresurze powinieneś po prostu przeprosić" - zażądał na Twitterze poseł PO Borys Budka.

Robert Biedroń, obecnie prezydent Słupska, ogłosił na początku września, że nie będzie się ponownie ubiegał o ten urząd w tegorocznych wyborach samorządowych. "Jestem przygotowany, żeby przyjąć wyzwanie i stanąć na czele ruchu, który zmieni oblicze Polski, który zmieni oblicze tej ziemi, ruchu, który sprawi, że będzie nadzieja na to, że polityka może wyglądać inaczej, że polityka może dbać o dobro wspólne, że - jak mówi Konstytucja RP - Rzeczpospolita Polska może być dobrem wspólnym wszystkich obywateli, a nie tylko wybranych" - mówił we wrześniu Biedroń. (PAP)