Ks. Jacek Stryczek, twórca organizującego Szlachetną Paczkę, stowarzyszenia Wiosna, zrezygnował w piątek z funkcji prezesa tego stowarzyszenia. Decyzja wiąże się z artykułem Onetu, który opisuje mobbing w Wiośnie.

Walne zgromadzenie stowarzyszenia Wiosna 3 października przyjmie rezygnację ks. Stryczka i powoła nowego prezesa zarządu – poinformowała w piątek PAP menedżerka działu mediów i PR stowarzyszenia Paula Wolecka.

Ks. Stryczek w ogłoszonej na Facebooku decyzji napisał, że Szlachetna Paczka jest dla niego najważniejsza i chciałby, aby dalej mogła się rozwijać.

"Trwa kryzys. Jestem odpowiedzialnym liderem i uważam, że nie moja osoba, ale Paczka jest najważniejsza" – napisał i dodał, że nie zgadza się z zarzutami stawianymi w opublikowanym w Onecie artykule Janusza Schwertnera. Zdaniem twórcy Szlachetnej Paczki tekst jest jednostronny. Wcześniej duchowny zapowiedział, że Wiosna z dużą starannością wyjaśni wszystkie wątpliwości.

W czwartek portal Onet opublikował dwa teksty – reportaż opisujący mobbing w stowarzyszeniu Wiosna oraz wywiad z prezesem tego stowarzyszenia ks. Jackiem Stryczkiem – w wywiadzie duchowny odpiera zarzuty o mobbing.

Rozmówcy dziennikarza Onetu wypowiadają się zarówno anonimowo, jak i pod imieniem i nazwiskiem. Opisują uwłaczające ich godności zachowania ks. Stryczka, przywołują obraźliwe komentarze.

Po publikacji tekstów Janusza Schwertnera krakowska kuria zażądała od ks. Stryczka szczegółowych wyjaśnień w sprawie oskarżeń padających pod adresem duchownego.

W piątek do Prokuratury Rejonowej w Krakowie trafiły materiały medialne na temat stowarzyszenia Wiosna i jego prezesa. Po ich zbadaniu zdecyduje ona, czy są podstawy do wszczęcia postępowania.