Litwa odwołała się od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w sprawie tajnego więzienia CIA na litewskim terytorium – informuje w poniedziałek agencja BNS, powołując się na ministerstwo sprawiedliwości w Wilnie.

ETPCz orzekł w końcu maja, że Rumunia i Litwa uczestniczyły w latach 2004-2006 w programie tajnych więzień CIA i pozwalały na "nieludzkie traktowanie" więźniów i inne przypadki łamania praw człowieka.

Początkowo litewski rząd poinformował, że nie będzie się odwoływał od wyroku, bo – jak wskazano - nie przemawiają za tym „żadne kryteria prawne”. Jednak w ubiegłym tygodniu premier Saulius Skvernelis powiedział, że nastąpiła zmiana „decyzji odnośnie do ostatecznego stanowiska”.

Jak zaznaczył szef rządu, „powinniśmy zachować konsekwencję i utrzymywać stanowisko, jakie zostało już sformułowane”. Jak dodał, „prowadzone przez Litwę dochodzenie nie potwierdza okoliczności przedstawionych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka”.

Skargi do Trybunału złożyło w 2011 i 2012 r. dwóch więźniów amerykańskiego więzienia w Guantanamo, którzy twierdzą, że byli przetrzymywani w tajnych ośrodkach CIA na terytorium Rumunii i Litwy. "Udział Litwy w programie tajnych ośrodków CIA doprowadził do licznych przypadków łamania praw człowieka" - brzmiał wyrok ETPCz.

Skargę na Litwę złożył Abu Zubajda, Saudyjczyk pochodzenia palestyńskiego, który w momencie aresztowania przez amerykańskie władze w Pakistanie był uznawany za jednego z głównych członków Al-Kaidy. Twierdzi on, że w więzieniu na Litwie przebywał ponad rok, od lutego 2005 roku do marca 2006.

Po ogłoszeniu wyroku ETPCz litewska prezydent Dalia Grybauskaite oświadczyła, że Litwa będzie musiała wykonać niekorzystne dla niej orzeczenie i wypłacić Abu Zubajdzie odszkodowanie w wysokości 130 tys. euro.

Na Litwie więzienie miało działać od września 2004 roku do listopada 2005 roku w miejscowości Antaviliai (Antowil), 10 km od Wilna. Miało znajdować się w ośrodku jeździeckim, w budynku, w którym utworzono cele więzienne i specjalne pomieszczenia przeznaczone do przesłuchań.

Litwa nie potwierdziła, że na jej terytorium działało więzienie CIA. W 2009 roku sejmowa komisja badająca sprawę nie ustaliła faktu więzienia osób zatrzymanych przez CIA, chociaż przyznała, że istniały ku temu warunki.

W 2014 roku sprawą zajęła się Prokuratura Generalna Litwy. Dochodzenie nie jest jeszcze zakończone.