Stany Zjednoczone zawsze będą stały ramię w ramię z Ukrainą – oświadczył amerykański prezydent Donald Trump, składając życzenia w związku z przypadającą w najbliższy piątek 27. rocznicą niepodległości Ukrainy.

"Pamiętajcie proszę, że Stany Zjednoczone zawsze będą stały przy Ukrainie w czasie, gdy broni ona swojej niepodległości i integralności terytorialnej w ramach międzynarodowo uznanych granic" – napisał Trump w depeszy opublikowanej w czwartek przez administrację prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Według amerykańskiego prezydenta naród Ukrainy może być dumny ze swoich osiągnięć. "Od czterech lat Ukraina mężnie przeciwstawia się rosyjskiej agresji" – podkreślił Trump, dodając, że kolejnymi powodami do dumy jest dynamicznie działające społeczeństwo obywatelskie, rosnąca gospodarka i siły zbrojne, które – jak zaznaczył – są silne, jak nigdy dotąd.

Trump zapewnił, że Stany Zjednoczone nadal będą wspierały Ukrainę we wzmacnianiu instytucji demokratycznych, praworządności, w walce z korupcją oraz rozwoju gospodarczym – czytamy w komunikacie na stronie internetowej szefa państwa ukraińskiego.

Ukraina proklamowała Akt Niepodległości 24 sierpnia 1991 roku. W grudniu tegoż roku odbyło się referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością kraju. Jako pierwszy kraj na świecie niepodległość Ukrainy uznała Polska.