Rząd nie ma pomysłu jak reagować na takie problemy polskiej wsi, jak susza i ASF - uważa Platforma Obywatelska. W środę w Ciechanowcu (Podlaskie) odbywa się posiedzenie tzw. gabinetu cieni PO, poświęcone sprawom rolnictwa i rozwoju wsi.

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna mówił dziennikarzom w przerwie tego posiedzenia, że problemy rolnictwa wynikają nie tylko z tego, że jest obecnie susza, ale również z tego, że Ministerstwo Rolnictwa "przez długie miesiące nie reagowało, nie antycypowało tych zagrożeń, nie przygotowywało się do skutków klęski suszy". W jego ocenie, rząd PiS nie ma też pomysłu na walkę z afrykańskim pomorem świń, który w województwie podlaskim jest bardzo poważnym problemem.

"To wszystko pokazuje, że nie ma pomysłu na to, jak reagować, jak myśleć w kategoriach racji stanu. Bo obrona polskiej wsi dzisiaj jest właśnie czymś takim" - mówił Schetyna. Zapewniał, że informacje ze spotkania w Ciechanowcu, przekazane też przez samorządowców, będą wykorzystane przez PO w kampanii wyborczej i będą traktowane jako "zobowiązanie".

Reklama

Wśród swoich pomysłów na pomoc wsi Platforma Obywatelska wymienia np. specjalny fundusz celowy, który mógłby być wykorzystywany w takich sytuacjach, jak klęska suszy.