Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro został skazany za korupcję na 18 lat więzienia przez wenezuelski Sąd Najwyższy na Wygnaniu , który zebrał się w stolicy Kolumbii, Bogocie. Wyrok może mieć znaczenie po zmianie obecnej, dyktatorskiej formy rządów w Wenezueli.

Rozprawie przewodniczyła eksprokurator generalna Wenezueli Luisa Ortega, korzystająca z azylu politycznego w Kolumbii.

Sąd, który obradował w siedzibie kolumbijskiego parlamentu, zbadał w toku sześciu posiedzeń dowody winy przedstawione przez Ortegę. Dotyczyły powiązań Maduro z brazylijskim przedsiębiorstwem budowlanym Odebrecht. Jest ono uwikłane w wielkie afery łapówkarskie w co najmniej kilku krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie - jak relacjonowały tamtejsze media - firma opłacała wpływowych polityków celem uzyskania korzystnych kontraktów.

Maduro oprócz odbycia kary więzienia powinien - według werdyktu wenezuelskiego Sadu Najwyższego na Wygnaniu - zapłacić karę w wysokości 25 mln dolarów oraz wypłacić państwu wenezuelskiemu 35 mln USD odszkodowania.

Prokurator Ortega oświadczyła na konferencji prasowej, że to tylko pierwsza sprawa karna wytoczona obecnemu szefowi państwa wenezuelskiego, która "toruje drogę" do rozpatrzenia innych przypadków łamania prawa przez Maduro.

Jak przekazała Ortega, Maduro jeszcze jako minister spraw zagranicznych zmarłego prezydenta Hugo Chaveza, który stał na czele państwa w latach 1999-2013, podpisał z firmą Odebrecht kilka kontraktów w zamian za sfinansowanie kampanii prezydenckiej Chaveza w Wenezueli w 2005 roku. Maduro miał zażądać wtedy od tej firmy 50 mln dolarów na koszty kampanii Chaveza, a uzyskał 35 mln USD.

Sąd Najwyższy na Wygnaniu rozpatrywał sprawę w składzie 25 sędziów.