Premierzy Węgier i Izraela Viktor Orban i Benjamin Netanjahu tak samo patrzą na problemy bezpieczeństwa, walki z terroryzmem i współczesnego antysemityzmu – oświadczył Orban w czwartek w Jerozolimie. Netanjahu nazwał go „prawdziwym przyjacielem Izraela”.

Węgierski premier zapewnił na wspólnej konferencji prasowej, że dwaj szefowie rządów zgadzają się, iż najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo, a każdy naród ma prawo do własnego bezpieczeństwa oraz obowiązek zapewnienia go swoim obywatelom.

Wyraził przekonanie, że Europa cierpi obecnie z powodu migracji i terroryzmu, wobec czego należy wystąpić przeciwko tym zjawiskom.

Orban ocenił też, że w Europie pojawiły się intensywne formy współczesnego antysemityzmu, który nasila się w Europie Zachodniej, a słabnie w Europie Środkowej. Zapewnił przy tym, że na Węgrzech nadal panuje zerowa tolerancja dla antysemityzmu.

Reklama

Zaznaczył, że obywatele pochodzenia żydowskiego na Węgrzech znajdują się pod ochroną rządu. „Jesteśmy dumni”, że osoby otwarcie przyznające się do żydowskości mogą się czuć bezpiecznie na Węgrzech – podkreślił Orban, dodając, że jego kraj jest gotów do współpracy na rzecz ograniczania antysemityzmu.

Reklama

Netanjahu za swej strony ocenił, że węgierski rząd sprzeciwia się antysemityzmowi i węgierscy Żydzi żyją bez lęku. Podkreślił też, że radykalny islam jest dla świata zagrożeniem, a największym wrogiem w świecie islamskim jest Iran.

Orban zwrócił też uwagę na ścisłą dwustronną współpracę gospodarczą. Podkreślił, że na Węgrzech działa 200 izraelskich firm, przede wszystkim w branży nowoczesnych technologii, które dają pracę 5 tys. osób.

Węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto, który spotkał się z ministrem współpracy regionalnej Izraela Cachim Hanegbim, powiedział wcześniej, że obie strony chciałyby 5-krotnie zwiększyć budżet powstałego w zeszłym roku funduszu innowacyjnego, który wynosił 2 mln euro.

Szijjarto ocenił, że dwustronna współpraca gospodarcza na też znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Węgier. Jego zdaniem odkryte u wybrzeży Izraela złoże gazu szacowane na 800 mld metrów sześciennych „będzie oznaczać nowe fakty i nową rzeczywistość” z punktu widzenia zaopatrzenia Europy Środkowej w gaz, gdyż jeden ze szlaków dostaw wieść będzie do tego regionu.

Władzom Węgier zarzucano podsycanie antysemityzmu podczas kampanii skierowanej przeciwko urodzonemu w tym kraju amerykańskiemu finansiście żydowskiego pochodzenia George’owi Sorosowi. Podczas prowadzonej od kilku lat ostrej kampanii przeciwko Sorosowi, którego fundacja Open Society finansuje liczne organizacje pozarządowe, władze Węgier oskarżały go m.in. o działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów imigrantów.