Niemcy przyjmą 50 migrantów z 450-osobowej grupy przybyłej z Libii w rejon Sycylii - poinformował w niedzielę rzecznik rządu w Berlinie Steffen Seibert. W sobotę władze Francji i Malty zadeklarowały chęć przyjęcia po 50 osób z tej grupy migrantów.

Seibert dodał, że decyzja rządu Niemiec jest związana z "trwającymi konsultacjami w sprawie bardziej intensywnej dwustronnej współpracy w kwestii udzielania azylu".

MSZ Włoch rozesłał noty dyplomatyczne do ambasad wszystkich państw członkowskich UE z apelem o wyrażenie gotowości przyjęcia części migrantów przybyłych w rejon Sycylii.

Reklama

Osobny list z apelem do przywódców państw UE wystosował włoski premier Giuseppe Conte. Zwrócił się do nich z prośbą o "jasny sygnał wspólnej odpowiedzialności za zarządzanie zjawiskiem migracji" i rozważenie możliwości przyjęcia części osób.

Około 450 przybyłych z Libii migrantów znajduje się obecnie na pokładach dwóch włoskich okrętów, których załogi zabrały ich z łodzi i pontonów w rejonie Sycylii. W niedzielę migrantom dostarczono żywność i napoje.