11 lipca br. funkcjonariusze ABW zatrzymali na terenie województwa wielkopolskiego i mazowieckiego kolejne dwie osoby w sprawie dot. wyłudzeń podatku VAT w handlu metalami nieżelaznymi. W tej sprawie straty Skarbu Państwa szacuje się na kwotę ok. 53 mln zł.

Zatrzymani to przedstawiciele firm "słupów", które umożliwiały fikcyjny obrót m.in. katodą niklową. Mechanizm przestępczy działał na zasadzie karuzeli podatkowej. Grupa za pośrednictwem szeregu zarejestrowanych w Czechach i na Słowacji firm, dokonywała fikcyjnego zakupu towarów opodatkowanych stawką 0 %. Następnie te same towary ponownie wprowadzała do obrotu na terenie RP ze stawką 23 %. Spółki te nie odprowadzały podatku VAT a towar ponownie, za pośrednictwem jednej z nich trafiał do Czech. Po wywiezieniu towaru za granicę, firmy zwracały się o zwrot nienależnego podatku na podstawie wystawionych faktur. Potwierdzały one rzekome transakcje z podmiotami zagranicznymi i służyły uprawdopodobnieniu obrotu i dokonywaniu na szkodę Skarbu Państwa wyłudzeń podatkowych.

Sprawę pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach prowadzi Delegatura ABW w Katowicach. Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz zarzuty skarbowe związane z dokonanymi wyłudzeniami podatku VAT.

Wobec zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Zatrzymani przedstawiciele firm „słupów" to 20 i 21 osoba podejrzana w tym śledztwie.

Reklama

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb

Stanisław Żaryn