Akt o oskarżenia przeciw Adamowi B. - jednej z osób podejrzanych o propagowanie faszyzmu - trafił w piątek do sądu w Wodzisławiu Śląskim - dowiedziała się PAP. Oskarżony, to jedna osób z zatrzymanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w maju 2017 r.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w piątek PAP, że w tej sprawie akt oskarżenia skierowała do sądu nadzorująca śledztwo ABW Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przychylając się do wniosku B. o dobrowolne poddanie się karze.

"Adamowi B. zarzucono publiczne propagowanie nazistowskiego ustroju państwa, poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera" - podał Żaryn. Według śledczych podczas tych obchodów pochwalano i afirmowano rządy nazistowskie, umiejętności przywódcze i głoszone przez Hitlera wartości, a także prezentowano i wykorzystywano, zawierające treść lub odwołujące się do symboliki nazistowskiej.

Akt oskarżenia obejmuje tez posiadanie przez B. broni palnej bez wymaganego zezwolenia - pistoletu oraz 16 sztuk amunicji.

Żaryn wyjaśnił, że Adam B. przyznał się do zarzucanych mu czynów, wyraził skruchę oraz złożył wyjaśnienia, a prokurator zdecydował o skierowaniu do Sądu aktu oskarżenia wraz z wnioskiem B. o dobrowolne poddanie się karze.

Rzecznik przypomniał, że postępowanie wobec pozostałych podejrzanych jest w toku.