Szef stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak potwierdził w poniedziałek oficjalnie swój start w wyborach na prezydenta stolicy; poprze go komitet Wygra Warszawa utworzony przez WMW, Partię Razem, Inicjatywę Polska i Zielonych."Będę kandydatem na urząd prezydenta Warszawy" - oświadczył Jan Śpiewak na konferencji prasowej na Placu Defilad. Jak dodał, popierające go porozumienie, które wystartuje pod szyldem "Wygra Warszawa", chce być "alternatywą wobec PO-PiS-u" i wobec "polityki, w której wygrywają tylko deweloperzy i grupy interesu". "My chcemy reprezentować interes mieszkańców" - podkreślił aktywista.

Śpiewak zasiada obecnie w radzie dzielnicy na warszawskim Śródmieściu; w latach 2014-2016 był liderem stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Jest znany z zaangażowania m.in. w nagłaśnianie afery reprywatyzacyjnej. W czasie, kiedy kierował MJN organizacja ta stworzyła i opublikowała w internecie tzw. Warszawską Mapę Reprywatyzacji - interaktywną grafikę, na której znajduje się 29 nazwisk osób, które - według MJN - brały udział w kontrowersyjnych zwrotach nieruchomości w Warszawie, ich wzajemne relacje oraz nieruchomości, z którymi mają powiązania. Śpiewak jest też autorem poświęconej kulisom afery reprywatyzacyjnej książki "Ukradzione miasto".

Porozumienie przedstawiło jednocześnie w poniedziałek cztery kandydatki na stanowiska wiceprezydentów miasta: wieloletnią warszawską radną i liderkę stołecznych struktur Inicjatywy Polska Paulinę Piechnę-Więckiewicz, Hannę Gospodarczyk i Justynę Drath z Partii Razem oraz przewodniczącą warszawskiego koła Partii Zieloni Dagmarę Misztelę. Jeśli znajdą się w ratuszu, będą odpowiadać odpowiednio za: planowanie przestrzenne, sprawy seniorów i osób z niepełnosprawnościami, edukację oraz inwestycje, w tym w energię odnawialną i ciepłownictwo.

Kandydaci przedstawili też swoje kluczowe propozycje dla Warszawy, m.in. utworzenie wokół Pałacu Kultury i Nauki na stołecznym Placu Defilad Parku Centralnego, wybudowanie w ciągu 10 lat 50 tys. tanich mieszkań na wynajem, a także stworzenie "transparentnego systemu zarządzania miastem".

"Wygra Warszawa zielona, wygra Warszawa otwarta, wygra Warszawa wspólna. Dlatego tutaj, gdzie dzisiaj jest skwar i beton, stworzymy Park Centralny, nową wizytówkę Warszawy; stworzymy miejsce, które będzie żyło, i serce miasta znowu zabije. Wygra Warszawa równych szans, wygra Warszawa, w której każdy ma szanse rozwijać się i założyć rodzinę - szczególnie osoby młode. Dlatego wybudujemy 50 tys. mieszkań na tani wynajem w ciągu najbliższych 10 lat" - mówił Śpiewak. Szczegóły programu - jak dodał - zostaną zaprezentowane podczas konferencji prasowej w środę.

Zapowiedział też powołanie wiceprezydenta odpowiedzialnego za sprawy seniorów i osób z niepełnosprawnościami oraz utworzenie w każdej dzielnicy miasta lokalnych ośrodków wsparcia i międzypokoleniowych centrów integracji sąsiedzkiej.

"Wygra Warszawa odważna, wygra Warszawa zielona, wygra Warszawa wspólna, ale również wygra Warszawa uczciwa i transparentna. Rozbijemy lokalne układy, wyplenimy korupcję i stworzymy transparentny system zarządzania miastem, tak żeby mieszkańcy wiedzieli, co się dzieje w ich otoczeniu" - dodał lider WMW. W tym kontekście zapowiedział dążenie do wyjaśnienia okoliczności prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. "Będziemy próbować renegocjować umowę prywatyzacyjną, a jeśli to się nie uda, zaproponujemy referendum w sprawie rekomunalizacji SPEC-u" - zadeklarował Śpiewak.

Hanna Gospodarczyk zwróciła w swoim wystąpieniu uwagę, że co dziesiąty warszawiak to osoba z niepełnosprawnością. "To jest najwyższy czas, żeby miasto zajęło się ich potrzebami, potrzebami ich opiekunów, ich rodzin, ich przyjaciół, żeby mogli godnie i niezależnie żyć w swoich społecznościach lokalnych" - przekonywała.

Paulina Piechna-Więckiewicz mówiła z kolei o postulacie walki z chaosem przestrzennym w stolicy. "Dla nas ład przestrzenny w Warszawie to nie tylko ten piękny +salon+, który wszyscy kochamy i cenimy - wspaniałe Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat czy fantastyczne, odremontowane bulwary wiślane - ale też peryferyjne dzielnice ze swoimi problemami: z brakiem miejsca na szkołę, na przychodnię" - zaznaczyła radna. "My chcemy, żeby miasto się rozwijało, ale to nie może się odbywać kosztem mieszkańców, tylko i wyłącznie w porozumieniu z deweloperami" - dodała.

Zdaniem Justyny Drath obecnie w Warszawie "jakość edukacji zależy od tego, w jakiej dzielnicy mieszkamy". "Nie zgadzamy się na to. Chcemy, żeby każdy - niezależnie od tego, czy chodzi do szkoły na Mokotowie, czy na Bemowie - miał dostęp do dobrej jakości publicznej edukacji. Warszawa jest na tyle bogatym miastem, że stać nas na to, żeby uczniowie nie uczyli się w hałaśliwych, przepełnionych klasach" - mówiła. Kandydatka opowiedziała się jednocześnie m.in. za poprawą warunków płacowych nauczycieli poprzez podwyższanie dodatków motywacyjnych i za wychowawstwo oraz za upowszechnieniem opieki psychologicznej w szkołach.

Dagmara Misztela wskazywała natomiast na problem wycofywania się miasta z obowiązków związanych z zapewnieniem odpowiedniego poziomu usług komunalnych za niską cenę. Zwróciła w tym kontekście uwagę na wzrost cen ciepła związany z prywatyzacją SPEC. Zapowiedziała też przedstawienie wieloletniego programu dojścia Warszawy do samowystarczalności energetycznej, promocję odnawialnych źródeł energii oraz działania na rzecz zmniejszenia natężenia ruchu samochodowego w Warszawie - przede wszystkim poprzez poprawę funkcjonowania komunikacji miejskiej, doprowadzenie linii autobusowych do nowo budowanych osiedli i zwiększenie liczby połączeń międzydzielnicowych.

Śpiewak był pytany przez dziennikarzy o ewentualne poparcie jego kandydatury ze strony innych sił politycznych. O gotowości poparcia Śpiewaka mówił Paweł Kukiz. W rozmowach z Wolnym Miastem Warszawa, Partią Razem, Inicjatywą Polska i Zielonymi o wspólnym starcie w wyborach w Warszawie brały też udział ruchy miejskie skupione wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Aktualnie koalicja ruchów miejskich zapowiada jednak samodzielny start wyborczy. W ub. miesiącu koalicja skupiona wokół MJN przeprowadziła prawybory kandydata na prezydenta stolicy; w efekcie o urząd prezydenta ubiegać ma się Justyna Glusman, ekonomistka, ekspertka ds. samorządu i polityki regionalnej oraz działaczka stowarzyszenia Ochocianie.

Lider WMW podkreślił, że porozumienie prowadzi nadal rozmowy z ruchami miejskimi i w okresie prekampanii do koalicji popierających go ugrupowań dołączyć mogą kolejne środowiska.

"Wszystkie sondaże teraz mówią, że jesteśmy na trzecim miejscu. My walczymy o drugą turę i mamy największą szansę na tą drugą turę. Rozmowy z koalicją ruchów miejskich trwają (...) i liczymy, że dołączą do nas przed ogłoszeniem list wyborczych" - dodał.

Dopytywany o plany dot. ewentualnych koalicji w radzie Warszawy Śpiewak zaznaczył, że jego komitetu "nie interesuje bycie przystawką żadnej z dużych partii politycznych". "Jeżeli stworzymy klub radnych w radzie miasta, a nie będziemy mieli większościowego udziału, przewidujemy po prostu porozumienie programowe bez wchodzenia do dużej koalicji. Nas nie interesuje robienie tutaj za alibi dla PO czy PiS. Nas interesuje to, żeby poparto nasz program, żeby poparto nasze rozwiązania" - mówił.

Do tej pory swoje kandydatury na stanowisko prezydenta Warszawy ogłosili m.in. Patryk Jaki (z poparciem Zjednoczonej Prawicy), Rafał Trzaskowski (z poparciem PO i Nowoczesnej), Andrzej Celiński (z poparciem SLD) oraz Jakub Stefaniak (z poparciem PSL).

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.