Prezydent Francji Emmanuel Macron pogratulował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi reelekcji w niedzielnych wyborach prezydenckich. Wezwał do "pokojowego dialogu" między Turcją a Unią Europejską - poinformował we wtorek Pałac Elizejski.

Według komunikatu "prezydent Macron pogratulował w poniedziałek prezydentowi Erdoganowi i życzył powodzenia narodowi tureckiemu na drodze rozwoju gospodarczego, społecznego oraz demokratycznego funkcjonowania instytucji".

Macron potwierdził swoje "zobowiązanie do ścisłego i szczerego dialogu z prezydentem Turcji w sprawie kryzysów regionalnych, w szczególności w Syrii, oraz do walki z terroryzmem."

Reklama

Francuski prezydent podkreślił również "przywiązanie do pokojowego dialogu między Turcją a Unią Europejską z poszanowaniem wspólnych zasad i wartości."

Erdogan, otrzymując 52,5 proc. głosów, wygrał w niedzielę już w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała tamtejsza komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Frekwencja wyborcza wyniosła 87 procent.

Niedzielne głosowanie stanowi przypieczętowanie zmiany systemu rządów w Turcji z parlamentarnego na prezydencki. W myśl referendum z 16 kwietnia 2017 roku nowy szef państwa będzie miał o wiele większą władzę niż jego poprzednik, m.in. będzie jednocześnie stał na czele rządu; stanowisko premiera zostanie zlikwidowane. Zmieni się też liczba wybieranych posłów do parlamentu z 550 na 600 oraz wydłuży się ich kadencja - z czterech do pięciu lat.