Plany inwestowania w żłobki i przedszkola, edukację, sport, ochronę zdrowia oraz infrastrukturę na Ursynowie zaprezentował kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. Zapowiedział też cykl podobnych prezentacji we wszystkich dzielnicach stolicy.

Wśród pakietów propozycji dla Ursynowa, które mają poprawić „jakość życia” ok. 150 tys. mieszkańców dzielnicy, Trzaskowski wymienił na pierwszym miejscu zwiększenie o 600 liczby miejsc w przedszkolach, o 500 w żłobkach oraz nowe połączenia komunikacyjne z Wilanowem i z Powsinem.

Na sobotnim briefingu prasowym zapowiedział też specjalny program dotacji na ursynowskie podwórka, aby były „znacznie bardziej zielone”.

Mówiąc o inwestowaniu w edukację Trzaskowski obiecał dopłatę w wysokości 100 zł miesięcznie dla każdego dziecka, na dodatkowe zajęcia szkolne.

Polityk podkreślił, że bardzo go cieszy oddział dziecięcy, który będzie w powstającym Szpitalu Południowym.

Burmistrz Ursynowa Robert Kempa zwrócił uwagę na kompleks oświatowy przy ul. Zaruby i szkołę podstawową wraz z przedszkolem, które powstaną w najbliższych latach. Kempa ocenił, że wydatki na cele oświatowe na Ursynowie są w ostatnich czterech latach „bezprecedensowe”. „To ponad 100 mln złotych przeznaczone na inwestycje i remonty” - zaznaczył i zapowiedział podtrzymanie tego trendu. „Chcemy zmodernizować i rozbudować sześć szkół na Ursynowie, co nie oznacza, że inne placówki oświatowe nie zostaną objęte remontami” - zapewnił burmistrz.

Mówiąc o ochronie zdrowia, szef klubu radnych PO Dzielnicy Ursynów Tomasz Sieradz zaznaczył, że priorytetem jest dokończenie budowy Szpitala Południowego. „Zakładamy, że będzie to najbardziej nowoczesna placówka w Warszawie, a może i w całej Polsce” - mówił. Wśród inwestycji sportowych, Sieradz wymienił pływalnię na Zielonym Ursynowie, stadion lekkoatletyczny oraz „pełnowymiarowe boisko piłkarskie”.

Burmistrz Kempa zwrócił uwagę na trzy najważniejsze inwestycje drogowe: budowę ul. Karczunkowskiej na Zielonym Ursynowie, połączenie z Wilanowem poprzez przedłużenie ul. Ciszewskiego oraz wybudowanie „drugiej nitki” ul. Płaskowickiej, co, według niego, powinno rozładować korki.

Jak dodał, ostatnia z tych inwestycji będzie realizowana „równolegle lub bezpośrednio po zakończeniu budowy południowej obwodnicy Warszawy przez administrację rządową”.

Radny Sieradz zapowiedział także „stworzenie teatru” oraz „Centrum Aktywności Seniora”.

Trzaskowski zaznaczył, że rozpoczął prezentowanie „programów dzielnicowych” od Ursynowa, ponieważ jest jego mieszkańcem. „W każdej dzielnicy będzie taki program, gdyż chcemy być jak najbliżej warszawiaków” - oświadczył.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. (PAP)

autor: Mieczysław Rudy