W naszym współczesnym świecie używki to powszechny problem. Na ulicy można zobaczyć wiele osób palących papierosy, popijających piwo w restauracji, a czasem nawet natrafiamy na nielegalną sprzedaż narkotyków. Pomimo, że tak wiele osób zdaje sobie sprawę z ich istnienia, niewiele ludzi zastanawiało się jak ta sprawa będzie wyglądać za sto lat
Przeglądając informacje na temat używek, zauważyłam pare rzeczy, na które wcześniej nie zwróciłam uwagi. Pierwszą z nich jest to, że kawa, herbata oraz napoje energetyczne są również używkami. Głównie ze względu na zawartość kofeiny. Wiele ludzi jest uzależnionych od kawy. Zawarta w niej kofeina pobudza i stawia człowiek na nogi. Kubek kawy jest skutkiem ciężkiego dnia w pracy lub nieprzespanej nocy. Napoje energetyczne mają podobne działanie. Jednak wiele osób decyduje się na kawę, dzięki jej wytrawnemu smaku. Przez to kofeina jest jedną z najbardziej powszechnych używek.
Trzeba pamiętać, że używki były od zawsze. Już tysiące lat temu ludzie odużali się różnymi substancjami, na przykład konopiami, makiem lub alkoholem. Wino było przysmakiem Greków, Rzymian, Egipcjan i Babilończyków. Napój produkowany, dzięki fermentacji winogron, jest obecnie wytrawnym rarytasem. Na półkach sklepowych można znaleźć tańsze wina oraz takie, które przewyższają ceną budżet pieniężny przeciętnej osoby. Następnym znanym napojem alkoholowym jest, wytwarzany z fermentacji chmielu, piwo. Ze względu na tani koszt produkcji i niską cenę, jest bardzo popularne.