Uczestnicy Parady Schumana wystartowali po godz. 12 i przy dźwiękach bębnów przeszli ulicami: Krakowskie Przedmieście, Miodową, Senatorską, Moliera i Królewską na Krakowskie Przedmieście, gdzie na Skwerze Hoovera zostało zorganizowane Miasteczko Schumana, w którym odbywały się konkursy i akcje informacyjne.

"W tym roku mottem Parady Schumana jest hasło Europa ma znaczenie!. Chcemy podkreślić, że Europa jest dla nas czymś ważnym; że osoby, które tutaj przychodzą wierzą w to, że Europa to nasz wybór - wolny, cywilizacyjny wybór, który podjęliśmy 14 lat temu" - mówił Marcin Górecki z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.

Tegoroczna parada odbyła się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy podkreślali, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej oznacza sukces 100 lat niepodległej Rzeczypospolitej.

W wydarzeniu wzięli udział głównie młodzi ludzie - uczniowie z różnych polskich miejscowości, którzy nieśli proeuropejskie transparenty Klubów Młodego Europejczyka.

Parada zakończyła się w Miasteczku Schumana, gdzie na gości czekały akcje informacyjne, debaty, konkursy i animacje. Swoją działalność prezentowały tam różne organizacje pozarządowe i instytucje m.in. Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Fundacja im. Roberta Schumana, Europe Direct, Fundacja Aktywności Lokalnej czy Erasmus Student Network SGH.

Anita Zdrojewska z biura informacyjnego Parlamentu Europejskiego powiedziała PAP, że w namiocie PE uczestnicy parady mogli pobierać broszury i informatory oraz uzyskać informacje o działalności biura w Polsce. "Istnieje również możliwość zagłosowania na konkretną politykę unijną i złożenia swojego głosu - ile pieniędzy na konkretne programy chcielibyśmy przeznaczyć" - mówiła.

Odwiedzający stoisko PE mogli także wziąć udział w quizie, który sprawdzał ich wiedzę dotyczącą UE. Najmłodsi uczestnicy mogli zagrać na tradycyjnych polskich instrumentach ludowych czy zrobić zdjęcie w stroju z epok różnych krajów europejskich.

O godz. 14 w Miasteczku odbyła się otwarta debata, na której zostały poruszone kwestie głównych wartości UE. Rozmówcy skupili się na temacie suwerenności, kultury oraz wolności słowa w Europie.

Organizatorzy podkreślali, że Parada Schumana jest manifestacją obywatelską oraz inicjatywą pozarządową, niezwiązaną z jakąkolwiek partią polityczną, i nie należy jej łączyć z organizowanym w sobotę "Marszem Wolności".

Parada Schumana jest organizowana od 1999 roku przez Polską Fundację im. Roberta Schumana wraz z partnerami. Jest ona zwieńczeniem Spotkań Europejskich - cyklu wydarzeń o tematyce europejskiej, odbywających się w pierwszych dniach maja każdego roku. Zazwyczaj parada odbywa się po tzw. Dniu Europy – święcie Unii Europejskiej obchodzonym 9 maja, w który organizuje się obchody upamiętniające pokój i jedność w Europie. Dokładnie tego dnia 68 lat temu ówczesny francuski minister spraw zagranicznych - Robert Schuman ogłosił plan powołujący Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, stanowiącą fundament dzisiejszej UE.