UE potrzebuje Wielkiej Brytanii także po jej wyjściu z tej organizacji, związki obu podmiotów powinny być maksymalnie bliskie, ale oparte na równowadze praw i obowiązków; dążymy do zapewnienia ochrony praw nabytych przez obywateli polskich na Wyspach - mówił w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz.

W kontekście wzmacniania europejskich zdolności obronnych Czaputowicz zaznaczył, że nie można zapominać o "naszych brytyjskich sojusznikach". "Podkreślamy, że Unia Europejska potrzebuje Wielkiej Brytanii także po jej wyjściu z tej organizacji. Związki obu podmiotów powinny być maksymalnie bliskie, ale oparte na równowadze praw i obowiązków. Dążymy do zapewnienia ochrony praw nabytych przez obywateli polskich mieszkających na Wyspach" - mówił.

Czaputowicz wyraził jednocześnie satysfakcję z dotychczasowych postępów w zakresie pierwszego etapu negocjacji. "Mamy nadzieję na wypracowanie korzystnego porozumienia na temat docelowych ram współpracy unijno-brytyjskiej" - powiedział.

Reklama

Szef MSZ mówił ponadto, że Polska opowiada się za dalszym rozszerzeniem Unii. "Aktywnie wspieramy europejskie aspiracje państw Bałkanów Zachodnich i dzielimy się naszymi doświadczeniami na drodze do członkostwa" - powiedział.

Wskazał tu, że służą temu Konferencja Skopijska i Konferencja Tirańska. "Jesteśmy także uczestnikiem Procesu Berlińskiego, inicjatywy wspierającej integrację tego regionu z Unią. W 2019 roku będziemy organizatorami szczytu w ramach tego procesu" - zapowiedział szef MSZ.