Konwój z pomocą humanitarną wjechał w piątek do Wschodniej Guty, kontrolowanej w połowie przez rebeliantów enklawy na wschód od Damaszku, i zmierza do miasta Duma - poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego krzyża (MKCK).

Według agencji AFP konwój wjechał do części kontrolowanej przez rebeliantów Wschodniej Guty.

Konwój liczy 13 ciężarówek z żywnością, która nie mogła zostać dostarczona w poniedziałek z powodu intensywnych walk - wynika z informacji MKCK.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka po raz pierwszy od 10 dni w nocy z czwartku na piątek nie doszło do nalotów na Wschodnią Gutę.

Walki w obleganej przez syryjskie siły rządowe Wschodniej Gucie w ostatnim czasie spowodowały najprawdopodobniej ucieczkę wszystkich cywilów z miast Mesraba, Hamurija i Mudeira - poinformowała w czwartek przedstawicielka ONZ Linda Tom. W grudniu łącznie miało uciec stamtąd ok. 50 tys. ludzi.

Cywile zostali przesiedleni do innych obszarów pozostających poza kontrolą rządu - sprecyzowała. Dodatkowo około 15 tys. osób zostało przesiedlonych wewnątrz Wschodniej Guty pod koniec stycznia - wynika z szacunków ONZ.