Ze względu na krytyczną sytuację w Syrii potrzebna jest pilna pomoc; od początku roku liczba potrzebujących wzrasta - na pomoc oczekuje obecnie ponad 13 mln Syryjczyków - poinformowała Caritas Polska w komunikacie przesłanym w środę PAP.

Autorzy komunikatu podkreślili, że w ostatnich dniach otrzymują coraz bardziej dramatyczne informacje o zaostrzeniu konfliktu i wzrastającej liczbie ofiar, wśród których znaczną część stanowią dzieci.

"Obrazy z syryjskich ulic przerażają. Brakuje wody, żywności, leków. Syryjczycy żyją bez prądu i wielokrotnie bez dachu nad głową. Koczują w gruzach własnych domów. Ze względu na krytyczną sytuację w Syrii potrzebna jest pilna pomoc ze strony kolejnych polskich rodzin" - zaapelowali.

Zaznaczyli, że od wielu miesięcy 8,5 tys. syryjskich rodzin z Aleppo i innych miejscowości w Syrii otrzymuje regularną pomoc ze strony polskich rodzin. "W tysiącach polskich parafii, we wszystkich diecezjach i województwach od jesieni 2016 r. działa wyjątkowy w skali światowej program +Rodzina Rodzinie+. W program angażuje się coraz więcej Polaków. Obecnie uczestniczy w nim prawie 20 tys. polskich rodzin, parafii, firm i stowarzyszeń. Polska rodzina pomaga wybranej rodzinie syryjskiej wpłacając środki finansowe" - czytamy w komunikacie.

Aby dołączyć do programu należy wypełnić dostępną na stronie http://rodzinarodzinie.caritas.pl/ deklarację pomocy finansowej dla konkretnej, potrzebującej rodziny na okres 6 miesięcy. Darczyńca sam wybiera kwotę, którą co miesiąc będzie wpłacał na wskazane konto. Na pomoc dla konkretnej rodziny składają się deklaracje od kilku darczyńców.

Deklaracja wsparcia może pochodzić od osoby fizycznej, rodziny, stowarzyszenia, firmy, parafii, diecezji. Można też wpłacić jednorazowo kwotę w dowolnej wysokości na konto Caritas Polska 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem SYRIA, lub wysłać SMS o treści SYRIA na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

Jak podaje Caritas, w wyniku działań wojennych 80 proc. Syryjczyków żyje w ubóstwie, co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone, a szacowana długość życia od wybuchu konfliktu spadła o 20 lat. Nie ma pełnych statystyk dotyczących liczby ofiar śmiertelnych – według różnych szacunków jest to między 250, a 500 tys. osób. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 mln ludzi, w tym 6 mln dzieci.

Połowa syryjskiej populacji zmuszona została do opuszczenia swoich domów – ponad 4,8 mln osób uciekło z kraju, a liczba uchodźców wewnętrznych w Syrii szacowana jest na co najmniej 6,5 mln. 4,5 mln osób żyje w obszarach dotkniętych bezpośrednio działaniami wojennymi, do których bardzo trudno dotrzeć z pomocą. (PAP)

autor: Iwona Żurek