Kilkadziesiąt propozycji pytań sformułowali dotąd prawnicy w ramach prac nad referendum w sprawie nowej konstytucji - poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Zaznaczył, że w referendum nie będzie ich tylu, a konsultacje wciąż trwają.

W Białymstoku odbyło się w poniedziałek otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej konstytucji, którego wiodącym tematem były prawa emerytalne i zabezpieczenie społeczne.

To jedno z ostatnich takich spotkań w kraju; ostatnie mają odbyć się w najbliższych dniach w Łodzi i Gorzowie Wielkopolskim.

Paweł Mucha, który jest też pełnomocnikiem prezydenta RP ds. referendum dotyczącego projektu nowej konstytucji powiedział dziennikarzom, że na podstawie wniosków z dotychczasowych konsultacji w formie takich spotkań regionalnych, ale też np. wystąpień organizacji pozarządowych czy korespondencji napływającej do kancelarii, prawnicy formułują już propozycje części pytań do referendum.

"Wyodrębniliśmy osiemnaście obszarów zagadnień, które - naszym zdaniem - mogłyby być podstawą zadania pytania w referendum i na tym gruncie prawnicy sformułowali już ok. 60 pytań" - powiedział dziennikarzom w Białymstoku.

Zaznaczył, że "oczywiście" w referendum nie będzie tylu pytań. "Dzisiaj przedmiotem dyskusji, ale także pewnych pogłębionych analiz jest to, które pytania wybrać" - dodał Mucha. Podkreślił, że referendum musi być tak przeprowadzone, żeby te pytania były "jasne, zrozumiałe, z drugiej strony żeby determinowały określoną zmianę konstytucji".

Zapowiedział, że w kwietniu odbędzie się w Warszawie duża konwencja konstytucyjna. "Być może i na tej konwencji pan prezydent będzie już konkretyzował pewne obszary, które mogą być przedmiotem pytań prezydenckich" - dodał minister Mucha.

"Kampania będzie cały czas w toku. Ona jest na razie w toku przed sformułowaniem pytań, kiedy te konsultacje służą sformułowaniu pytań, później to będzie na pewno bardzo duża z naszej strony aktywność, jeżeli chodzi o promowanie tych pytań i zachęcanie Polaków do głosowania" - powiedział.

Podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Prezydent chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk