Lipcowy szczyt NATO w Brukseli powinien wysłać sygnał o spójności sojuszu, Polska i Estonia chcą, żeby postanowienia szczytu z Newport i Warszawy zostały umocnione - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z estońskim ministrem spraw zagranicznych Svenem Mikserem.

Czaputowicz ocenił w piątek, że wizyta szefa estońskiego MSZ jest podkreśleniem dobrych relacji dwustronnych między Polską i Estonią. Jak dodał, Estonia to jeden z najbliższych partnerów Polski, nie tylko w regionie, ale także w UE i NATO.

"Mamy zbieżne stanowisko, co do problematyki bezpieczeństwa, podobnie postrzegamy zagrożenia dla bezpieczeństwa, razem działamy na rzecz umocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział szef MSZ.

"Chcemy, aby postanowienia z Newport, z Warszawy zostały umocnione, skonsolidowane na szczycie NATO, który odbędzie się w lipcu tego roku w Brukseli" - dodał.

Szef MSZ zaznaczył, że rozmowa z Mikserem dotyczyła także umocnienia NATO i roli innych państw w zapewnieniu bezpieczeństwa w naszej części Europy, w tym roli USA i potrzebie zakorzenienia geopolitycznego tego państwa w regionie.

"Szczyt NATO powinien wysłać wyraźny sygnał o spójności sojuszu, o przywiązaniu do wspólnych wartości i zasad, gotowości działania na rzecz obrony sojuszników" - dodał Czaputowicz.