Shannon poinformował, że przejdzie na emeryturę jak tylko jego następca zostanie wybrany i przygotowany do objęcia stanowiska.

Agencja AP przypomina, że Shannon jest najwyższym rangą dyplomatą, jaki pozostał w Departamencie Stanu USA po objęciu władzy przez administrację prezydenta Donalda Trumpa.

Shannon, który wyjaśnił, że odchodzi z przyczyn osobistych, pracował za rządów sześciu prezydentów; jego kariera dyplomatyczna trwała blisko 35 lat.

Z inicjatywy sekretarza stanu Rexa Tillersona Shannon prowadził rozmowy ze stroną rosyjską reprezentowaną przez wiceministra spraw zagranicznych Siergieja Riabkowa w ramach tzw. kanału dialogu Riabkow-Shannon.

We wrześniu Shannon prowadził w Moskwie rozmowy dotyczące między innymi traktatu INF z 1987 roku o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych średniego i krótszego zasięgu. Układ ten, podpisany przez prezydentów USA i ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa, zabrania obu stronom testowania, produkcji i posiadania odpalanych z wyrzutni naziemnych rakietowych pocisków balistycznych bądź manewrujących o zasięgu od 500 km do 5,5 tys. km.

Po ogłoszeniu decyzji Sahnnona o odejściu Tillerson powiedział: "Zawsze będzie miejsce dla Toma Shannona w Departamencie Stanu". (PAP)

fit/ ap/