Zarzuty propagowania nazistowskiego ustroju usłyszały dwie kolejne osoby zatrzymane w sprawie "obchodów" 128 rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śląskim; wcześniej w tej samej sprawie zatrzymano trzech mężczyzn.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Jak poinformowała w środę PAP jej rzeczniczka Joanna Smorczewska, kolejni zatrzymani to Adrian K. i Dorota R. "Usłyszeli zarzuty tożsame z tymi przedstawionymi trójce wcześniej zatrzymanych" - dodała.

Sprecyzowała, że jeszcze w środę mają zapaść pierwsze decyzję o tym jakie środki zapobiegawcze będą zastosowane.

O zatrzymaniu trzech pierwszych osób poinformowano we wtorek. Śledczy podali, że usłyszeli zarzuty propagowanie nazistowskiego ustroju poprzez „zorganizowanie i przeprowadzeniu 128 rocznicy urodzin przywódcy rzeszy niemieckiej, w trakcie której pochwalano, afirmowano te rządy, prezentowano i wykorzystywano emblematy, nagrania i teksty oraz inne gesty nawiązujące do symboliki nazistowskiej”. Wśród nich jest szef organizującego te „obchody” stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” Mateusz S. Dwaj pozostali to Adam B. i Tomasz R.

Prokuratura nie ujawnia żadnych szczegółów m.in. tego, czy podejrzani przyznali się do winy ani treści składanych przez nich wyjaśnień. Podczas przeszukań w mieszkaniach zatrzymanych znaleziono mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej. Zabezpieczone zostały ponadto telefony komórkowe i komputery. Powołani przez prokuraturę biegli będą ustalali, czy znajdują się na nich zdjęcia i nagrania z imprez i spotkań, na których propagowano nazizm. Przy jednym z podejrzanych znaleziono też pistolet i 16 sztuk amunicji.

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność",

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Na polecenie prokuratora generalnego gliwicka prokuratura analizuje też kwestię delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Jak wyjaśniła Smorczewska, ta sprawa jest przedmiotem odrębnego postępowania - administracyjnego, dotyczącego prawa o stowarzyszaniach. Zbierany jest materiał dowodowy. Delegalizacji tego stowarzyszenia domagali się w poniedziałek m.in. politycy PO i Nowoczesnej.

Z kolei minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński zapowiedział we wtorek, że działania podległych mu służb w sprawie ścigania tego typu przestępstw będą "stanowcze". "W ocenie Ministra Koordynatora Służb Specjalnych jest rzeczą niedopuszczalną, żeby w niepodległej i demokratycznej Polsce ktokolwiek ośmielał się gloryfikować nazistów i Hitlera" - głosi komunikat, przesłany PAP przez rzecznika koordynatora służb specjalnych.