Na czele banku stanie Piotr Fradkow, syn byłego premiera i dyrektora Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR).

Bank powstanie na bazie Promswiazbanku (PSB). Taka decyzja została podjęta przez rząd i bank centralny - powiedział dziennikarzom Siłuanow. Dodał, że Promswiazbank odpowiada tej funkcji ze względu na rozmiar i rozwiniętą sieć oddziałów. W połowie grudnia centralny bank wprowadził do Promswiazbanku czasową administrację i przekazał bank do reorganizacji.

Piotr Fradkow to bankowiec, który obecnie kieruje Rosyjskim Centrum Eksportowym. Jego ojciec, Michaił Fradkow, był premierem Rosji w latach 2004-2007; na czele SWR stał od 2007 do 2016 roku.

Promswiazbank będzie dokapitalizowany i przekazany państwu - poinformował bank centralny.

Obecnie operacje w ramach zamówień w dziedzinie obronności może obsługiwać kilka banków, zatwierdzonych przez bank centralny. Jak podaje rosyjska redakcja BBC, z ostatnich ujawnionych danych wynika, że takich banków jest osiem, m.in. Sbierbank, WTB, Gazprombank.

Władze podjęły decyzję o utworzeniu banku, by chronić przed działaniem amerykańskich sankcji sektor obronny.

W sierpniu prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę, przewidującą nałożenie sankcji na osoby lub przedsiębiorstwa, biorące udział w "istotnych transakcjach" z rosyjskimi sektorami obronności lub wywiadu.

Jak podaje Financial Times, pod koniec miesiąca amerykański departament skarbu może przekazać do Kongresu spis kolejnych rosyjskich podmiotów, na które zostaną nałożone sankcje. (PAP)