Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Polskę będą reprezentować prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki - poinformował w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał, że prezydent odbędzie tam serię spotkań biznesowych i politycznych.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos zaplanowano na 23-26 stycznia.

Szczerski mówił w środę w radiu RMF FM, że do Davos, wraz z prezydentem Andrzejem Dudą, udaje się też premier Mateusz Morawiecki. "To będzie silna reprezentacja" - podkreślił.

Ocenił, że program Forum to "maraton". "Rozpoczyna się od spotkania prezydenta z wszystkimi głowami państw, szefami największych instytucji międzynarodowych we wtorek wieczorem, a potem cała seria spotkań biznesowych i politycznych" - przekazał.

Szczerski był też pytany o wizytę prezydenta na Nowym Jorku 18 stycznia, gdzie weźmie on udział w debacie otwartej Rady Bezpieczeństwa ONZ. "To jest pierwsza otwarta debata z udziałem Polski jako państwa członkowskiego, dlatego prezydent zdecydował się w niej uczestniczyć" - powiedział.

Poinformował też, że podczas wizyty prezydent spotka się m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz ambasadorami UE przy ONZ. "Jako Polska chcemy być integratorem Unii przy ONZ" - oświadczył Szczerski.

1 stycznia Polska objęła na dwa lata niestałe członkostwo w Razie Bezpieczeństwa ONZ. Zasiada tam po raz szósty. Pierwszy raz miało to miejsce w latach 1946-1947, a później kolejno w 1960 roku (kadencja dzielona z Turcją), w latach 1970-71 i 1982-83. Jako wolny kraj Polska zyskała niestałe członkostwo w RB w latach 1996-97.(PAP)

autor: Maciej Zubel