"Kim Koreańczyk" - to nazwa najniebezpieczniejszej w tym roku, sprzedawanej nielegalnie w Neapolu petardy. Zgodnie z tradycją producenci pozbawionych atestów groźnych materiałów pirotechnicznych nadają im nazwy nawiązujące do aktualnych wydarzeń.

Nazwa tej wyjątkowo mocnej petardy przywołuje postać przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una i odnosi się do napięcia wokół programu nuklearnego tego kraju.

Użycie takiego materiału pirotechnicznego - ostrzega policja - może wyrządzić poważne szkody i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Ładunek ten to w istocie bomba, zawierająca kilka kilogramów mieszanki wybuchowej - zauważają z kolei pirotechnicy we włoskich mediach. Na czarnym rynku "Kim Koreańczyk" kosztuje do ok. 100 euro.

W ostatnich latach do nielegalnej sprzedaży w regionie Kampania na południu Włoch wprowadzono mające niszczącą siłę petardy o nazwie "Bin Laden" i "tsunami". Wcześniej była to "Piłka Maradony" na cześć piłkarza, który grał w klubie Napoli.

Reklama

Wszystkie te groźne materiały produkowane są w małych nielegalnych wytwórniach; często - jak się przypomina - bez zachowania minimalnych środków bezpieczeństwa.

Trafiają one następnie przede wszystkim na stragany na targach w Neapolu i okolicach. Ta część Włoch słynie z najbardziej hucznego powitania nowego roku, a także wysokiej liczby osób rannych w noc sylwestrową.

Neapolitańskie siły porządkowe prowadzą skrupulatne kontrole na targach i konfiskują nielegalne fajerwerki.