Turecka policja zatrzymała w Ankarze 29 domniemanych członków tzw. Państwa Islamskiego- poinformowały państwowe media. To kolejna operacja wymierzona w tę organizację dżihadystyczną w Turcji w ramach wzmacniania bezpieczeństwa przed Nowym Rokiem.

W czwartek, 28 grudnia zatrzymano w Turcji około 120 domniemanych bojowników IS. Jak podała turecka agencja prasowa Anatolia w kilku jednoczesnych obławach w stolicy kraju uczestniczyło w piątek około 500 policjantów; wielu z zatrzymanych to cudzoziemcy, ale nie ujawniono ich dokładnej liczby ani obywatelstwa.

Prokuratorzy wydali w sumie 46 nakazów aresztowania. Jeden z podejrzanych, chcąc uniknąć zatrzymania, wyskoczył przez balkon, ale wkrótce został schwytany - precyzuje Anatolia. Skonfiskowane przez policję materiały wskazują, że kilku podejrzanych przygotowywało zamach terrorystyczny w Nowy Rok.

W sylwestra 2016 roku w klubie nocnym w Stambule uzbrojony w karabin napastnik zastrzelił 39 osób, w tym Turków i obcokrajowców z państw arabskich, Indii i Kanady. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie; proces osób oskarżonych o ten atak ruszył 11 grudnia.

Jak zapowiedziały tureckie władze, ze względów bezpieczeństwa liczba policjantów pełniących służbę w sylwestra w najbardziej popularnych dzielnicach Stambułu zostanie zwiększona w tym roku o ponad połowę - do 37 tysięcy.