Włoski Senat uchwalił w sobotę ustawę budżetową i przy okazji tego głosowania udzielił wotum zaufania rządowi Paolo Gentiloniego. To ostatni akt parlamentu tej kadencji przed wyborami, które odbędą się prawdopodobnie 4 marca.

Zakończenie prac nad budżetem, przyjętym dzień wcześniej przez Izbę Deputowanych, szef rządu skomentował następująco na Twitterze: "Przy ograniczonych środkach - bodziec na rzecz rozwoju". "Włochy zasługują na zaufanie"- dodał premier.

Według nieoficjalnych informacji prezydent Sergio Mattarella rozwiąże parlament w ostatnich dniach grudnia i rozpisze wybory na 4 marca.

Z sondaży wynika, że wybory parlamentarne będą pojedynkiem między populistycznym Ruchem Pięciu Gwiazd a centrolewicową, rządzącą obecnie Partią Demokratyczną.

W sobotę w izbie wyższej podjęto też próbę sfinalizowania prac nad ustawą ius soli o przyznaniu obywatelstwa Włoch dzieciom imigrantów, spełniającym kilka warunków. Obywatelstwo otrzymałyby dzieci przebywających legalnie we Włoszech imigrantów, które ponadto mają za sobą co najmniej 5-letnią edukację w szkołach w tym kraju.

Wstępne głosowanie w Senacie pozwoliło ustalić jednak, że brakuje kworum i prace zostały zatrzymane. Prawica przeciwna tej ustawie, przyjętej przed dwoma laty przez izbę niższą, ogłosiła, że oznacza to faktycznie, iż została ona definitywnie odrzucona.