O ostrożność na drogach, dostosowanie prędkości podczas jazdy samochodem do warunków atmosferycznych i noszenie odblasków przez pieszych po zmroku apeluje jak co roku policja przed świętami Bożego Narodzenia. Już od piątku na drogach będzie więcej patroli.

Od piątku do wtorku wieczorem nad bezpieczeństwem, m.in. na drogach, codziennie czuwać będzie około 10 tys. policjantów. W te dni więcej patroli policyjnych jest m.in. na wszystkich drogach krajowych, a także wjazdowych i wyjazdowych z miast. Więcej patroli policyjnych jest też na osiedlach.

"W okresie poprzedzającym święta, a także w dni świąteczne, wiele rodzin wyruszy samochodem w podróż, aby odwiedzić swoich bliskich. Nawet jeśli droga dla niektórych nie będzie daleka, to powinna być bezpieczna. Niestety, nie zawsze tak się dzieje" - powiedział w piątek PAP nadkom. Radosław Kobryś biura ruchu drogowego Komendy Głównej Policji.

Funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość kierowców i stan techniczny samochodów. Zwracają uwagę m.in. na przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie i sposób przewożenia w samochodach najmłodszych. Na pobłażliwość nie mogą liczyć piesi łamiący podstawowe przepisy drogowe, np. przekraczający jezdnię w niedozwolonych miejscach.

"Kierowcy prowadząc pojazd odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych. Z kolei pasażerowie powinni być świadomi, że choć nie kierują pojazdem mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo podróży, np. korzystając z pasów bezpieczeństwa albo nie godząc się, aby kierowca przekraczał dozwoloną prędkość lub co gorsze - wsiadał za kierownicę po wypiciu alkoholu lub zażyciu narkotyków" - powiedział Kobryś.

W razie skazania za przestępstwo kierowania autem pod wpływem alkoholu sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (w wysokości co najmniej 5 tys. zł w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości). Wysokość tego świadczenia nie może przekroczyć 60 tys. zł.

Policjant przypomina też o przygotowaniu swojego samochodu do drogi. "W warunkach zimowych trzeba przede wszystkim sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne i oczywiście założyć zimowe opony" - podkreślił.

Zaapelował, aby piesi nosili odblaski w sposób widoczny dla kierujących pojazdami. "Jest to obowiązek wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmroku jezdnią lub poboczem poza obszarem zabudowanym. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo nosząc element odblaskowy również na obszarze zabudowanym" - powiedział Kobryś.

Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieć pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego - szczególnie kierowców. Policja przypomina, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Pieszego z odblaskiem zobaczy nawet z odległości 150 metrów. Taka odległość pozwoli kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Prawo przewiduje mandat za brak odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

W 2016 roku w czasie trzech świątecznych dni w 183 wypadkach zginęło 30 osób, a 229 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 664 pijanych kierowców.