Przekazać część prostych spraw sądowych notariuszom i obniżyć opłaty sądowe - to pomysły na reformy wymiaru sprawiedliwości zespołu ds. wymiaru sprawiedliwości, w którego skład wchodzą posłowie z N, PO i PSL - mówiła w poniedziałek Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

Pytana w TOK FM o reformy sądownictwa Gasiuk-Pihowicz mówiła, że reformy nie powinny się skupiać na wymianie kadr. Według niej powinna być to "propozycja skoncentrowana na tym, jak usprawnić działanie wymiaru sprawiedliwości". "M.in tym zajmujemy się w ramach powołanego jeszcze w lipcu zespołu ds. wymiaru sprawiedliwości. To zespół tworzony zarówno przez Borysa Budkę z PO i Krzysztofa Paszyka z PSL. Spotyka się regularnie. Zajmujemy się konkretnymi wycinkami dot. wymiaru sprawiedliwości" - powiedziała.

Poinformowała, że zespół ten wypracował już konkretne rozwiązania dotyczące wymiaru sprawiedliwości. To chociażby pomysł, by odciążyć sędziów i przekazać część spraw notariuszom lub sędziom pokoju. Kolejnym pomysłem jest obniżenie opłat sądowych.

"Jednym z problemów polskiego wymiaru sprawiedliwości jest to, że mamy 16 mln spraw, które toczą się przed polskimi sądami i 10 tys. sędziów" - powiedziała. Według niej liczbę spraw, które muszą być rozstrzygane przez sędziów można ograniczyć - przekazując je innym podmiotom. "Część spraw takich jak proste wpisy do KRS, zmiana wspólników w spółkach czy stowarzyszeniach, kwestie wydawania nakazu zapłaty w postępowaniach uproszczonych czy upominawczych - to wszystko mogłoby być wykonywane przez profesjonalne podmioty - chociażby przez notariuszy" - powiedziała.

Mówiąc o pracach zespołu wskazała tez na inne rozwiązanie: "Rozmawialiśmy bardzo konkretnie na temat takiego rozwiązania, jak przekazanie części spraw sędziom pokoju. Szukaliśmy takich ram prawnych, które pozwoliłyby wprowadzenie tych ram prawnych w zgodzie z polską konstytucją".

Zespół zastanawiał się też nad kwestią opłat sądowych; w jego ocenie, np. w porównaniu z Niemcami, opłaty sądowe w Polsce "są dosyć wysokie i w wielu sytuacjach blokują Polakom dostęp do wymiaru sprawiedliwości".

Przypomniała, że MS wyszło z propozycją podwyższenia opłat sądowych, choć z pomysłu już się wycofało. "Zobaczymy, czy to nie był taktyczny ruch i czy za chwileczkę nie wróci" - powiedziała.

Zmiany dotyczące opłat sądowych, zawarte były w projekcie reformy Kodeksu postępowania cywilnego. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało na początku grudnia, że z uwagi na negatywne opinie w ramach konsultacji społecznych nie będzie podtrzymywać tych propozycji.