We wtorek zostanie wygłoszone przez Mateusza Morawieckiego expose i wówczas odbędzie się też głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu - powiedział w niedzielę w Radiu Zet wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Prezydent Andrzej Duda przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. Wiceminister kultury pytany o możliwe zmiany w rządzie zaznaczył, że na razie został jedynie desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki.

"Będzie we wtorek wygłoszone expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu" - powiedział Sellin.

"Wszystko wskazuje na to, że decyzja nowego premiera Mateusza Morawieckiego będzie taka, że na razie istotnych zmian w składzie ekipy rządowej, na stanowiskach ministrów konstytucyjnych, nie będzie" - ocenił.

Reklama

Jak dodał Sellin, to Morawiecki z nowej pozycji będzie mógł ocenić prace poszczególnych ministerstw.

Pytany, na ile będzie to rząd autorski, a na ile będzie na jego kształt wpływał prezes PiS Jarosław Kaczyński, wiceszef resortu kultury i dziedzictwa narodowego odpowiedział, że "to będzie rząd wskazany przez liderów Zjednoczonej Prawicy i premiera Mateusza Morawieckiego".

Reklama

"To jest zupełnie naturalne, że premier przecież funkcjonuje w otoczeniu politycznym i z tym otoczeniem politycznym takie najważniejsze decyzje podejmuje" - podkreślił Sellin.

Dopytywany, czy obecny szef MSZ Witold Waszczykowski pozostanie w rządzie Morawieckiego na stanowisku, Sellin podkreślił, że nie chce wchodzić w spekulacje personalne. "Czekam cierpliwie na decyzje kierownictwa mojego środowiska politycznego i nowego premiera w tej sprawie - i one będą podejmowane stopniowo" - dodał.

Według Sellina zmiana na stanowisku premiera nie wywołuje negatywnych skutków społecznych, bo Zjednoczona Prawica "wytworzyła taką kulturę polityczną", zgodnie z którą obóz rządzący to "drużyna".

Pytany, jak Morawiecki zamierza "naprawić relacje z UE" stwierdził, że zarówno w NATO, jak i UE trzeba mieć jak najlepsze relacje, a nowy premier będzie je budował podczas m.in. unijnych szczytów oraz spotkań nieoficjalnych.

"Trzeba też pokazywać kondycję polskiej gospodarki, bo tu akurat pan premier Morawiecki ma bardzo dobre osiągnięcia" - powiedział wiceszef MKiDN.

"Na pewno będziemy musieli zadbać o to, żeby w nowej perspektywie budżetowej ambitna polityka spójności i dopłat rolnych została zachowana, bo to jest w interesie narodowym" - dodał.

Sellin był też pytany, czy prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie "jeździł po Polsce i tłumaczył", dlaczego Morawiecki zastąpił Beatę Szydło na stanowisku premiera.

"Od czasu do czasu Jarosław Kaczyński takie wyprawy w Polskę robi, niewykluczone, że w roku 2018, zwłaszcza z powodu tego, że to pierwszy z dwóch lat cyklu wyborczego, jako lider środowiska politycznego będzie to robił" - podkreślił.

Beata Szydło na czele rządu stała od zaprzysiężenia przez prezydenta Andrzeja Dudę 16 listopada 2015 roku. 7 grudnia br. Szydło na ręce Komitetu Politycznego PiS złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji; rezygnacja została przyjęta. Prezydent przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. (PAP)