Połączone izby polskiego parlamentu zbiorą się o godzinie 15.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Kolarski, prezydent wyszedł z inicjatywą zwołania Zgromadzenia Narodowego w związku z nadchodzącymi obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. Wybór terminu orędzia - mówił - związany jest z przypadającą na 5 grudnia 150. rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego, jednego z ojców tej niepodległości i "jednego z największych bohaterów historii polskiej wolności".

Według ministra w orędziu Andrzej Duda przedstawi "pewną wizję tych obchodów i znaczenia tych obchodów dla nas, Polaków, dzisiaj, dla państwa polskiego". "Czym powinny być, w jaki sposób powinniśmy tę wyjątkową okoliczność, ten wyjątkowy jubileusz wykorzystać" - dodał.

Wcześniej Andrzej Duda złoży kwiaty przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego przed Belwederem, a także w Sejmie pod tablicą upamiętniającą parlamentarzystów – ofiary II Wojny Światowej oraz pod tablicą upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Wieńce w imieniu prezydenta zostaną też złożone na grobie Piłsudskiego w krypcie Pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu oraz w Zułowie na Wileńszczyźnie, w miejscu urodzin marszałka.

Duda zwrócił się z wnioskiem o zwołanie Zgromadzenia Narodowego w październiku. Urodziny marszałka Józefa Piłsudskiego, to taka inauguracja obchodów stulecia odzyskania niepodległości - mówił wówczas.

W przypadkach określonych w konstytucji, Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z konstytucją prezydent może zwracać się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego.

W przyszłym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. Na inauguracyjnym posiedzeniu Komitetu na początku września prezydent mówił, że chciałby, aby była świadomość lokalnego wkładu w odzyskanie niepodległości i aby w lokalnych społecznościach byli wspominani ci, którzy są "bohaterami niepodległości".

W skład Komitetu obok prezydenta wchodzą m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań, reprezentanci kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r.

W związku z rocznicą jego urodzin Sejm ustanowił 2017 r. Rokiem Józefa Piłsudskiego. W uchwale sejmowej w tej sprawie podkreślono m.in., że "w okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów". Zaznaczono też, że Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza, utworzenia grupy państw z Europy Środkowo-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej Rosji i zabezpieczały niepodległość Polski.(PAP)

autor: Marceli Sommer