Senat jest przygotowany do podjęcia w każdej chwili debaty na temat przepisów dot. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego, a także na temat zmian w Kodeksie wyborczym - zadeklarował w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki zaproponowane przez+ PiS. W najbliższą środę Sejm ma dokonać II czytania tego projektu i przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Karczewski był pytany w poniedziałek na briefingu prasowym, czy jego zdaniem Sejm przegłosuje w najbliższym czasie zmiany w przepisach dot. KRS i SN, a także w Kodeksie wyborczym (obecnie trwają nad nimi prace w komisji sejmowej).

Marszałek Senatu powiedział, że będzie się wypowiadał na temat tych przepisów w momencie, gdy po uchwaleniu przez Sejm, trafią one do Senatu. "W Senacie troskliwie się nad nimi pochylimy, gdy tylko do niego trafią. Senat jest przygotowany do podjęcia w każdej chwili dyskusji, debaty na ten temat. Zaprosimy wszystkich, którzy powinni tu być, podczas poszczególnych etapów procesu legislacyjnego" - zapowiedział Karczewski.

Wskazał, że w poniedziałek przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński powiedział, że nie wyklucza, iż PKW weźmie udział w następnym etapie prac legislacyjnych nad zmianami w Kodeksie wyborczym - czyli podczas drugiego czytania, a potem w Senacie. "Zapraszamy i pana sędziego, ale i inne osoby. Na pewno będziemy prowadzić długą i poważną debatę" - zapowiedział Karczewski.

Pytany, czy nie boi się ponownego weta prezydenta Andrzeja Dudy do ustaw dot. KRS i SN, jeśli zostaną one uchwalone w obecnym kształcie, Karczewski odpowiedział: "Słuchałem w poniedziałek wypowiedzi (doradczyni prezydenta) Zofii Romaszewskiej, ona jest pozytywnie nastawiona, ja podzielam optymizm pani Zofii Romaszewskiej".

Projekt ustawy o SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie w SN dwóch nowych izb, w tym Izby Dyscyplinarnej, z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

Z kolei projekt ustawy o KRS zakłada m.in. wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów, jednak - zgodnie z najważniejszą poprawką PiS ws. KRS, każdy klub poselski mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania sędziów, którzy mogliby zostać kandydatami na członków KRS, byłyby zgodnie z kolejną z poprawek - oprócz grupy 2 tys. obywateli i 25 sędziów - także grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Dotychczas członków KRS-sędziów wybierały środowiska sędziowskie. Obecni członkowie KRS-sędziowie mają pełnić swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach.