Eksperci medycyny sądowej zidentyfikowali zwłoki 88 argentyńskich żołnierzy poległych w 1982 roku w walce z wojskami brytyjskimi na Falklandach i pochowanych tam w anonimowych grobach - poinformował w piątek Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Na argentyńskim cmentarzu wojskowym koło osiedla Darwin na wyspie Falkland Wschodni spoczęło 237 żołnierzy, z których 122 nie miało ustalonej tożsamości z powodu braku żetonów identyfikacyjnych lub imiennych przedmiotów użytku osobistego.

MKCK kontaktował się z rodzinami tych żołnierzy od 2012 roku i w 107 przypadkach uzyskał ich zgodę na badania DNA. W grudniu ubiegłego roku Argentyna i Wielka Brytania zawarły porozumienie w sprawie zbadania szczątków żołnierzy i podzielenia się liczącymi 1,5 mln dolarów kosztami tego przedsięwzięcia. W pracach identyfikacyjnych uczestniczyli eksperci MKCK oraz po dwóch argentyńskich i brytyjskich specjalistów medycyny sądowej.

Reklama

Wyniki badań przedstawiono delegacjom argentyńskiej i brytyjskiej, a władze Argentyny poinformują rodziny żołnierzy w sposób "bezpośredni i poufny" - głosi oświadczenie MKCK.

Wyspy Falklandzkie, zwane przez Argentyńczyków Malwinami, stały się oficjalnie częścią imperium brytyjskiego w 1833 roku, co zapoczątkowało tam trwałe osadnictwo. Argentyna nigdy się z tym nie pogodziła i w 1982 roku jej wojska zajęły archipelag, ale w następstwie brytyjskiej kontrakcji zbrojnej musiały skapitulować. Wojna o Falklandy kosztowała życie 648 żołnierzy argentyńskich, 258 brytyjskich i trojga cywilnych mieszkańców wysp.