Ponad 1,6 tys. razy interweniowali strażacy od czwartku w związku z opadami śniegu, deszczu i silnego wiatru - poinformował w piątek PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

"Tylko w czwartek odnotowano 1059 interwencji związanych z usuwaniem skutków atmosferycznych. W piątek, do godziny 6 rano, strażacy interweniowali już blisko 600 razy" - powiedział rzecznik PSP.

Najwięcej pracy strażacy mają w województwach: mazowieckim, śląskim i świętokrzyskim.

W wyniku intensywnych opadów śniegu w kraju bez prądu pozostaje około 292 tys. odbiorców - poinformował w piątek dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Zapewnił, że trwają prace naprawcze.

Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie mazowieckim, gdzie prądu nie ma 132 tys. 340 odbiorców. W woj. łódzkim - 73 tys. 250, w woj. podlaskim - 42 tys. 450, w warmińsko-mazurskim - 26 tys. 700, w świętokrzyskim - 9 tys. 800, a w śląskim - 7 tys. 430.

Według prognoz IMGW w piątek w Polsce miejscami będzie padał śnieg i śnieg z deszczem, na północnym zachodzie wystąpią opady śniegu przechodzące w opady deszczu. Bez opadów głównie na południu kraju. Temperatura maksymalna ma wynosić od 0 do 3 st. C, na wybrzeżu od 4 do 5 st. C, a w rejonach podgórskich lokalnie -1 st. C.