Przy uznaniu cyberprzestrzeni za pełnoprawne środowisko operacyjne potrzeba utworzenia oddziałów cyberarmii ewidentnie istnieje - powiedział PAP ekspert Instytutu Kościuszki i radca prawny JFTC NATO w Bydgoszczy kmdr por. Wiesław Goździewicz."Cyberarmia będzie oddziałami zdolnymi do prowadzenia operacji cybernetycznych. Zakres jej działania dotyczył będzie wojskowego wykorzystania cyberprzestrzeni, wsparcia komputerowego operacji konwencjonalnych, wykorzystania zdolności cybernetycznych do wspierania operacji o bardziej konwencjonalnym charakterze" - wskazał Goździewicz. Jak dodał, pewne kroki w tej mierze zostały poczynione już jakiś czas temu, czego wyrazem może być utworzenie Narodowego Centrum Kryptologii czy Centrum Operacji Cybernetycznych.

"Szef MON Antoni Macierewicz podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec 2017 w październiku w Krakowie zapowiedział utworzenie oddziałów cybernetycznych. Rozumiem, że chodzi o jednostki Wojska Polskiego wyspecjalizowane w prowadzeniu operacji w cyberprzestrzeni" - zaznaczył Goździewicz.

Podkreślił, że przy uznaniu cyberprzestrzeni za pełnoprawne środowisko operacyjne potrzeba utworzenia takich oddziałów ewidentnie istnieje.

"Pierwsze kroki w tym względzie poczynili Amerykanie w 2008 roku, tworząc swoje dowództwo cybernetyczne (CYBERCOM). W ślad za ich działaniem poszły decyzje innych państw m.in. Izraela, którego jednostka 8200 jest dość powszechnie znana na świecie ze swoich zdolności cybernetycznych. W kwietniu tego roku Niemcy ogłosiły powołanie tzw. dowództwa przestrzeni informacyjno-cybernetycznej, które ma integrować zdolności w zakresie obrony cybernetycznej i prowadzenia operacji cybernetycznych w ramach Bundeswehry" - mówił ekspert wyjaśniając kontekst światowy wykorzystywania tego rodzaju wojsk.

Dodał, że wśród liderów europejskich w tym zakresie są również Wielka Brytania, Francja i Holandia, które nie kryją się, że tworzą takie jednostki i finansują ich działanie. Zaznaczył także, że nie jest tajemnicą duża aktywność w zakresie tego rodzaju operacji wschodniego sąsiada Polski - Rosji.

"Cała istota operacji cybernetycznych polega na tym, że nie uznają one żadnych granic terytorialnych. Decyzje mogą zapadać w Moskwie, Pekinie czy Phenianie natomiast same operacje czy działania cybernetyczne mogą wykorzystywać sieci informatyczne zlokalizowane w dowolnym miejscu na świecie" - podkreślił Goździewicz.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powiedział 9 października, że "tworzone w Polsce wojska cybernetyczne mają w ciągu kilku lat liczyć przynajmniej 1 tys. żołnierzy zdolnych do walki w cyberprzestrzeni". Dodał, że na ich utworzenie przeznaczonych zostało 2 mld zł. Jak mówił Polska podjęła decyzje m.in. o utworzeniu wojsk cybernetycznych, o zwiększeniu zobowiązań Narodowego Centrum Kryptologii, o powołaniu biura ds. organizacji wojsk cybernetycznych oraz pełnomocnika MON ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, którym został Bartłomiej Grabski.

"Wszystkie te decyzje zostały oprzyrządowane rozstrzygnięciem o przeznaczeniu sumy 2 mld zł na realizację zadania powołania wojsk cybernetycznych" - dodał minister. Zapowiedział, że działania te, zarówno w obecnej fazie jak i w przyszłości, są i będą koordynowane z urzędem premier. "Jesteśmy też w ścisłym kontakcie z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego" - zadeklarował.