Reklama

"Wenezuela nie uiściła opłat wartych 237 mln dol. związanych z obligacjami skarbowymi z terminami zapadalności w 2025 i 2026 roku" - głosi komunikat agencji.

S&P już wcześniej ogłosiła "częściową niewypłacalność" Wenezueli i obniżyła rating jej długu do poziomu SD (ang. selective default), kiedy to Caracas nie spłaciło 200 mln dol. w ramach obsługi wybranej grupy papierów dłużnych. W tym samym dniu agencja Fitch poinformowała o "częściowej niewypłacalności" wenezuelskiego giganta petrochemicznego PDVSA.

W środę S&P powtórzyła sformułowaną w połowie listopada diagnozę: "prawdopodobieństwo, że Wenezuela może nie spłacić kolejnych (odsetek) w ciągu najbliższych trzech miesięcy, wynosi 50 proc.".

Rosja i Wenezuela podpisały 15 listopada w Moskwie porozumienie o restrukturyzacji długu zaciągniętego przez Caracas; spłatę 3,5 mld dolarów rozłożono na 10 lat. Układ nie obejmuje jednak funduszy pożyczonych przez Rosję firmom wenezuelskim, w tym PDVSA, i dotyczy jedynie długu rządowego.

Zewnętrzny dług publiczny Wenezueli wynosi około 150 mld dol. Według ekspertów finansowych restrukturyzacja takiego zadłużenia wobec zapaści gospodarczej kraju będzie trudna, zwłaszcza że z powodu nieprawidłowości wyborczych oraz "podważania demokracji" Waszyngton nałożył sankcje gospodarcze na Caracas.

Amerykanie oraz banki w USA mają też zakaz inwestowania w nowe papiery dłużne wyemitowane przez rząd w Caracas oraz PDVSA, a także zawierania porozumień w sprawie spłaty zadłużenia z władzami Wenezueli. Tymczasem według Caracas 70 proc. papierów dłużnych kraju jest w posiadaniu inwestorów z USA i Kanady.

Tuż przed pierwszym ostrzeżeniem S&P prezydent Nicolas Maduro ogłosił, że "Wenezuela nigdy nie ogłosi niewypłacalności". Nie przekonuje to wierzycieli, zwłaszcza że rezerwy walutowe kraju spadły do 9,7 mld dol., a do końca tego roku Caracas musi zapłacić co najmniej 1,47 mld dol. Kolejne 8 mld Wenezuela musi spłacić w roku przyszłym - podaje AP.

Państwo zagrożone niewypłacalnością może zazwyczaj zwrócić się o pomoc do takich instytucji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, ale wenezuelski rząd zerwał związki z MFW w 2007 roku.

Wenezuela pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym i gospodarczym, zmaga się z recesją i trzycyfrową inflacją. Opozycja oskarża Maduro o doprowadzenie kraju dysponującego złożami ropy naftowej i gazu do ruiny gospodarczej.(PAP)

fit/ mc/