Musimy mieć długoterminowy plan budowy polskiego kapitału - powiedział w piątek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska ma szansę nie tylko dogonić najlepszych, ale ich przegonić.

"Musimy mieć długoterminowy plan budowy polskiego kapitału, polskiej własności, opierający się o naszą wewnątrzsterowność" - powiedział Morawiecki w wystąpieniu podczas Kongresu 590 w Rzeszowie.

Jak dodał, "mamy szansę nie tylko dogonić tych najlepszych, ale przegonić".

"W ciągu półtora roku zaaplikowaliśmy fundamentalną zmianę modelu gospodarczego, zmianę w kierunku właśnie wewnątrzsterowności" - powiedział. Jako przykład patriotyzmu gospodarczego podał promocję lokalnego polskiego biznesu.

Mówił także w tym kontekście o obniżeniu akcyzy na piwo dla wszystkich browarów lokalnych, do wysokości produkcji 200 tys. hektolitrów rocznie. "Myślę, że jak mogą Czesi to zrobić, Niemcy, to dlaczego my nie mamy promować naszego lokalnego biznesu?" - mówił.

Zdaniem Morawieckiego na sukces gospodarczy państwa wpływa jakość współpracy na linii administracja publiczna - przedsiębiorcy. "Jakość tej współpracy na linii pomiędzy wami, małym i średnim biznesem, a administracją publiczną w dużym stopniu, w coraz bardziej komplikującym się świecie gospodarczym zdeterminuje poziom naszego sukcesu. Zdeterminuje to, czy będziemy w stanie wyrwać się z tych różnych pułapek, w których teraz jesteśmy" - powiedział.

Wystąpieniu wicepremiera Morawieckiego przysłuchuje się m.in. prezydent Andrzej Duda.